• UA
  • RU
  • Жовтень 1961-го: Дніпродзержинськ (Кам’янське) і найпотужніший вибух в історії

    30 Жовтня, 2021

    60 років тому над полігоном Сухий Ніс, що в архіпелагу Нова Земля, пролунав найпотужніший вибух в історії людства. 30 жовтня 1961 року тут відбулося випробування «виробу 602» – водневої бомби з тротиловим еквівалентом понад 50 мільйонів тонн. До речі, її проєктна потужність могла становити іще неймовірніші 100 мегатонн, але зрештою була знижена вдвічі.

    Бомбу підірвали дистанційно на чотирикілометровій висоті над землею, скинувши на парашутному пристрої із зовнішньої підвіски літака-носія. Сейсмічна хвиля, породжена вибухом, тричі обігнула земну кулю. Проведене випробування набуло великої політичної ваги, наочно продемонструвавши, що Радянський Союз володіє зброєю масового ураження необмеженої потужності. Яку ж роль у цій події відіграло місто Дніпродзержинськ-Кам’янське?

    Свій шлях від заводу в Арзамасі-16 до авіабази на Кольському півострові «виріб» подолав у спеціальному вагоні, виготовленому на заводі імені газети «Правда» – певно, в тому ж експериментальному цеху, де й платформи транспортно-встановлювальних агрегатів для космічних ракет робили. А виробництво дейтерію та важкої води (як для «мирного» наукового та промислового застосування, так і для термоядерної зброї) на Дніпродзержинському азотно-туковому заводі діяло з кінця 40-х років. Тож внесок міста у створення радянської водневої бомби, перше випробування якої відбулося ще в 1953 році, є незаперечним.

     

     

     

     

    У публікації використано кадри з нещодавно розсекреченого документального фільму «Испытание чистой водородной бомбы мощностью 50 млн тонн»

    Читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити