+380971399964 kp-mis@ukr.net
Кам'янське

вологість:

тиск:

вітер:

USD

36.56

EUR

36.74

П’ятниця, 19 Серпня 2022 10:08:54
+380971399964 kp-mis@ukr.net

USD

36.56

EUR

36.74

новини на пульсі:

До уваги кам’янчан – як вберегтися від шахраїв під час війни

23 Квітня, 2022

У цій статті ми розповідаємо як не стати жертвою шахрайства під час фінансової кризи та воєнного стану, коли кожна копійка на рахунку.

Як і в мирний час, всі шахрайські схеми схожі між собою тим, що в них використовується так званий „соціальний інженеринг”, тобто вміла маніпуляція почуттями та емоціями жертви.

Схеми шахраїв в Україні на сьогодні дуже цинічні та, навіть, жорстокі по своїй суті. Нижче ми наведемо декілька наочних прикладів найпопулярніших з них та дамо декілька порад про те, як не потрапити у пастку хижака.

 

Приклад перший: „Збір коштів на…”

 

На сторінках у соціальних мережах аферисти полюбляють робити фейкові оголошення начебто на добрі справи (збір на лікування постраждалих від війни, збір на амуніцію для армії та ін.), але насправді далі їхнього електронного гаманця ці гроші майже ніколи не потрапляють (хіба що до бюджету, коли їх ловлять). Ці оголошення просто сприйняти за правду, якщо знехтувати перевіркою інформації.

Не одними оголошеннями – іноді справа може доходити й до фішингових сайтів („сайти-двійники”, які крадуть персональну, часто банківську інформацію, та виглядають один в один як оригінал), тому завжди звертайте увагу на правильність правопису посилання, це може врятувати ваші гроші.

 

Ось декілька офіційних посилань на благодійність:

Переказати кошти на армію

Переказати кошти на допомогу українцям, постраждалим від російської агресії

Переказати кошти фонду „Повернись Живим”

 

Пам’ятайте, що роблячи пожертви іншим доброчинним організаціям, треба перевірити їхню надійність і справжність сайту. У мережі помічено сайти-клони відомих організацій.

 

Приклад другий: „Евакуація”

 

Користуючись воєнним станом, шахраї можуть скористатися відчаєм людей, які залишаються в гарячих точках або під окупацією та навіть пропонують чоловікам призовного віку „безпечний виїзд за кордон”. Після того, як „рятівник-евакуатор” отримує передоплату без будь-яких гарантій виконання своїх обіцянок – його і слід простиг (як і слід було очікувати).

Щоб зберегти себе від цього типу шахрайства під час війни, купуйте квитки на транспорт лише на офіційних онлайн-ресурсах або через касу. У разі приватних перевезень, наполягайте на оплаті вже по факту прибуття.

Якщо ви знаходитесь під окупацією, слідкуйте за офіційними джерелами інформації та користуйтесь доступними плановими способами евакуації.

Не соромтеся вимагати докази того, що людина не вводить вас в оману. Завжди перевіряйте номер та документи того, з ким маєте справу, якщо рахуєте потрібним.

 

Приклад третій: Фейкові SMS-повідомлення про грошову допомогу в межах єПідтримки”

 

Дуже проста та стара як світ схема, але на нову тему: шахраї розсилають SMS з приблизно наступним текстом “Vam narahovano groshova dopomoga… посилання”.

Схожі по суті повідомлення можуть надходити й до електронної скриньки. Боротися з таким фішингом дуже просто – не переходьте за посиланням.

Офіційні сповіщення про нарахування грошей не містять посилань, лише текст та дублюються в додатку.

 

 

Пам’ятайте, що ні волонтери, ні благодійні організації ніколи не пишуть незнайомим людям з проханнями переслати кошти. Завжди перевіряйте написання символів у назві акаунту, а також посилання з офіційних джерел на людей/організації від імені яких у вас просять ваші кровні. Якщо йдеться про фонд чи організацію, звірте її через код ЄДРПОУ (Єдиний Державний Реєстр Підприємств та Організацій України). Перевірте, чи звітує організація про свою діяльність і витрати.

 

Бийте шахраїв їхньою ж зброєю – використовуйте інтернет та хитрість у своїй вигоді. Перевіряйте ПІБ та номер телефону через Google, користуйтесь програмами для автоматичного визначення номерів – у цій війні за ваш гаманець будь-які методи стануть у пригоді, чим їх більше – тим краще.

 

Що робити, якщо натрапили на шахраїв?

 

Головне – не панікувати.

Про випадки ймовірного шахрайства повідомляйте Кіберполіцію за адресою callcenter@cyberpolice.gov.ua або за номером 102;

Більше про поради з кібербезпеки у воєнний час читайте на сайті НБУ;

«Фінансова оборона України» за посиланням: https://promo.bank.gov.ua/fin-defense/

Пам’ятайте, що вчасно вжиті дії у боротьбі з шахраями можуть допомогти як вам, так і іншим людям незалежно від того, який зараз час – мирний чи військовий.

більше цікавих відео у телепроектах

назад до всіх новин