• UA
  • RU
  • Символ польської столиці: його створювали і кам’янчани

    02 Травня, 2022

    70 років тому, 2 травня 1952-го, у Варшаві розпочалося будівництво Палацу культури і науки. Споруджувана радянськими робітниками, ця велична будівля проголошувалася «дарунком» Польській Народній Республіці від СРСР. Завершений будівництвом у 1955 році, Палац і сьогодні лишається одним із найбільш впізнаваних символів столиці Республіки Польща – країни, яка надає таку потужну підтримку українцям у нинішній важкий час.

    Втілення цього грандіозного проєкту, як і багатьох інших, не обійшлося без Кам’янського-Дніпродзержинська: на Дніпровському металургійному заводі за спеціальним урядовим завданням виготовлялися сталеві плити – «блюмси» – для фундаменту висотної будівлі. Відзначимо символізм такого факту, адже саме з колишнього Варшавського сталеливарного заводу у 80-ті роки ХІХ століття було перевезено обладнання до Кам’янського для заснування тут металургійного підприємства.

    Про виконання важливого державного замовлення згадував у своїх нарисах ветеран-металург і краєзнавець, нині вже покійний Ігор Вікторович Подзерко. Зокрема, його публікація «Старейшина металлургов» (газета «Знамя Дзержинки» від 2 лютого 2001 року) була присвячена Аркадію Давидовичу Куценку – одному з найстарших тоді працівників комбінату. У статті зазначається, що в 30-ті роки Аркадій Куценко як інженер-дослідник на заводі брав активну участь у розробці та освоєнні нової марки сталі «СДС» – «Сталь Дворца Советов» – для будівництва велетенського Палацу Рад, який передбачалося звести на місці підірваного Храму Христа Спасителя у Москві. А згодом, пройшовши всю війну та будучи вже начальником центральної заводської лабораторії, він став технічним керівником виробництва такої сталі для варшавського Палацу.

    Аркадій Давидович Куценко

     

    Ігорю Подзерку ж довелося бути одним із виконавців цієї роботи, про що він розповідає у нарисі «Правительственное задание» («Знамя Дзержинки», 12 квітня 2002 року). Метал для плит виплавлявся у мартенівському цеху №3, начальником якого був Леонід Олександрович Чевела. Подальшу історію наведемо повністю, бо вона того заслуговує:

    «Итак, сталь марки «СДС» была выплавлена, отлита и прокатана до нужных размеров. Однако отобранные образцы не выдержали механического испытания и, следовательно, не соответствовали требованиям заказа.

    Ситуация накалилась… Спасти брак путем термической обработки блюмсов предложили заводские специалисты – заместитель начальника ЦЗЛ М.П.Кузнецов и начальник металлографической лаборатории Е.М.Черневич. Для проведения термической обработки были задействованы нагревательные печи листопрокатного, литейного и кузнечного цехов. Был срочно разработан режим термообработки по температуре и времени. Днем этот ответственный процесс поручено было контролировать руководству ЦЗЛ и указанных цехов, а ночью – мне, тогда молодому технику-исследователю центральной заводской лаборатории.

    Помню, мне были даны большие полномочия: при падении давления газа или воздуха, при невыполнении персоналом цехов каких-либо необходимых операций я имел полное право обратиться лично к любому руководителю завода.

    И вот однажды на одной из печей резко снизилось давление газа, стала падать температура. Диспетчер ТЭЦ на мой звонок не отреагировал. Ситуация становилась критической, и я, робея и заикаясь от волнения, в два часа ночи звоню Орешкину – главному инженеру завода – прямо домой! Но напрасно я переживал – главный инженер поблагодарил меня за ответственное отношение к делу и немедленно принял необходимые меры.

    Металл был спасен. Термообработка дала положительный результат, и поставка блюмсов в Варшаву была осуществлена Дзержинкой в установленный срок».

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    Конгрес США проголосував за пакет підтримки для України

    Наступним етапом рішення має підтримати Сенат та підписати Президент Байден. “Вдячні Америці за потужну підтримку,...

    Винні лайфхаки від експерта: як підсилити смак

    Спеціаліст з алкоголю ділиться винними хаками, які допоможуть підсилити смак червоних та білих вин і...

    Покращуємо рівень прозорості діяльності Кам’янської міської ради в рейтингу досліджень ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна», – міський голова

    Організація формує Рейтинг прозорості міст України, в якому бере участь і Кам’янське. Сьогодні міський голова...

    Війна забрала життя 455 українських спортсменів та тренерів, тим часом російські – готуються до Олімпійських ігор

    До початку Олімпійських ігор у Парижі залишилося всього 100 днів. Нагадаємо, що на літній Олімпіаді...

    Мінестроне та бешамель: Євген Клопотенко розробив збірку з понад 600 рецептів для шкільних їдалень

    Шеф-кухар та ідеолог проекту Cult Food Євген Клопотенко розробив чергову збірку рецептів на підтримку стратегії...