26°C

Кам’янське

Переважно сонячно

Вологість: 38%

Вітер: 18 km/h

USD 27.89   EUR 32.83
Новини 24

27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цього дня в 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до табору смерті Аушвіц (Освенцім), який став символом нацистських злочинів.

Нищення євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнялося від подібних заходів у Європі. Там євреїв заганяли в гетто, з часом могли відправити до місць масових знищень у газових камерах. На українських землях більшість єврейського населення загинуло під час масових розстрілів.

«Акції зачисток» уперше проводилися айнзацгрупами на території окупованої Галичини. Протягом тижня внаслідок погромів, ініційованих нацистами, у Львові загинули 6 тисяч євреїв. «Остаточне вирішення» призвело до знищення євреїв Галичини у таборах і гетто низки міст, де загалом загинуло 610 000 євреїв. На території Наддніпрянської України в липні айнзацкоманда розстріляла 1400 уманських євреїв.

Наприкінці серпня 1941 року відбувся масовий розстріл німецькими військовими євреїв у Кам’янці-Подільському. На початок війни там мешкало 10 000 євреїв. У перші десять днів серпня угорська влада депортувала близько 18 000 євреїв із Закарпаття в окуповану німцями Україну. Нацисти змусили їх іти маршем від Коломиї до Кам’янця-Подільського. 23 600 переселенців разом із місцевими жителями були розстріляні протягом чотирьох днів. Це вбивство стало взірцем для наступних злочинних акцій.

Євреї, які залишалися на території Закарпатської України, у травні 1944 року були вивезені до концтабору Аушвіц. По прибутті вони, у переважній більшості, загинули в газових камерах.

Великою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. Масові розстріли тут розпочалися відразу після вступу нацистів до Києва. Від 27 вересня і до щонайменше до кінця жовтня 1941 року відбувалися щоденні масові розстріли євреїв – військовополонених і цивільних громадян. Надалі Бабин Яр продовжував бути місцем регулярних розстрілів і захоронень. Серед загиблих тут були комуністи-підпільники, роми, душевнохворі, заручники, моряки Дніпровської флотилії, в’язні гестапо, українські націоналісти. Загалом Бабин Яр став некрополем для понад 100 тисяч цивільних громадян та військовополонених.

Після зайняття Одеси румунські військові розстріляли 20 000 місцевих євреїв у відплатних акціях за вибухи. Наприкінці грудня 1941 р. біля Богданівки Одеської (нині – Миколаївської) області румуни знищили понад 40 000 євреїв. На українських землях, що увійшли в склад Трансністрії, румунська окупаційна влада створила протягом 1941 р. власні гетто і табори праці. У них загинули євреї з Бесарабії та Буковини. Загалом на цих землях румуни знищили близько 300 000 євреїв.

Страхітлива політика терору проти євреїв в окупованій Україні знищила їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту. Жертвами Голокосту стали понад 1,5 млн осіб.

Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію №60/7, у якій говориться: «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження».

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.