14°C

Кам’янське

Невелика хмарність

Вологість: 74%

Вітер: 6 km/h

USD 27.38   EUR 31.19
Новини 24

Конституції України виповнюється 24 роки

28 червня Україна відзначатиме День Конституції, який є державним вихідним і святом вшанування Основного Закону держави.

Саме в ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада після тривалих дебатів ухвалила Конституцію, яка замінила радянську 1978 року. «За» ухвалення Основного закону тоді проголосували 315 народних депутатів із 300 необхідних. Згодом уперше в історії України народні обранці склали присягу на вірність незалежній державі.

Конституція України як вищий законодавчий акт визначила базові принципи організації вищих органів держави і місцевого самоврядування, а також права, свободи та обов’язки людини і громадянина. Визнаючи людину, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність та безпеку найвищою соціальною цінністю, Основний Закон покликаний бути потужним рушієм народовладдя та головним чинником стабільності державного устрою.

Відтоді до Конституції  було внесено низку змін. Зокрема, 2004 року ухвалено політичну реформу – перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми управління, також термін повноважень Верховної Ради було продовжено із 4 до 5 років. У 2010 році зміни було скасовано, але в 2014 відбулося повернення до Конституції в редакції 2004 року.

2019 року в преамбулі Конституції закріплена формулювання про європейську ідентичність українського народу і незворотність європейського і євроатлантичного курсу України. Із 1 січня 2020 року скасовано депутатську недоторканність.

У Конституції передбачена досить жорстка процедура внесення змін та доповнень. Для ухвалення відповідних змін вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу парламенту. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина, спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена.

Від виконання Основного Закону залежить, наскільки невпинно і послідовно буде розвиватись держава, створюватись громадянське суспільство. Тож побажаймо, щоб Конституція дійсно завжди працювала як загальнодержавний закон на користь усіх громадян.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.