23°C

Кам’янське

Сонячно

Вологість: 77%

Вітер: 16 km/h

USD 27.38   EUR 30.63
Новини 24

На Дніпропетровщині відзначила ювілей видатна пам’ятка архітектури

Візитівка Новомосковська – Свято-Троїцький собор – відзначила свій 245-й день народження. Православний храм становить собою унікальну дерев’яну споруду, побудовану без єдиного залізного цвяха, і є пам’яткою українського бароко XVIII століття.

Будівля стоїть на високому цегляному фундаменті, а її стіни переходять просто у вежі-куполи в 4-х ярусах, по три в лінію і три ряди. Вони пов’язані між собою так, що кожен служить опорою для сусідніх на основі рівноваги. Усередині будівля храму має святковий вигляд.

Унікальність архітектурної ідеї полягає в розташуванні 9 веж-куполів. При огляді собору з будь-якої точки (без урахування можливості огляду з повітря) видимими лишаються тільки 8 веж.

Цікаву історію давнього собору розповідає сайт nmsk.dp.ua:

«1 квітня 1775 року Митрополит Київський та Галицький Гавриїл видав грамоту-дозвіл на зведення у містечку Новоселиці нового трьохпрестольного храму, а 2 червня відбулось освячення місця та закладено церкву. Усім добре відомо, що архітектором собору був майстер із Слобожанщини Яким Погрібняк, але є один цікавий факт, який став відомий лише у 2016 році, коли мені пощастило відшукати старовинну копію грамоти Митрополита Гавриїла на закладку собору. Будівництво нової трьохпрестольної Свято-Троїцької церкви у містечку Новоселиці розпочалось саме з ініціативи останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського, який, як відомо, за своє життя збудував багато храмів на теренах Вольностей Запорозьких. Але це була його остання церква. Він дав початок її будівництву, але не зміг побачити його завершення. У тому ж червні 1775 року, за наказом імператриці Катерини ІІ, Січ була захоплена російськими військами під командуванням генерал-поручика Петра Текелії. Кошовий отаман Петро Калнишевський буде ув’язнений та висланий до Соловецького монастиря, звідки вже ніколи не повернеться на Батьківщину. Останній храм останнього кошового Запорозької Січі буде зведений і завершений у 1778 році».

«Днепр вечерний»

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.