12°C

Кам’янське

Хмарно

Вологість: 31%

Вітер: 16 km/h

USD 28.08   EUR 33.38
Новини 24

На Дніпропетровщині знайшли сліди давніх цивілізацій

Околиці Кодацької фортеці у Старих Кодаках ховають багато таємниць. Там – давній козацький цвинтар. Та глибше під ґрунтом дослідники «побачили» ще й підземні ходи та залишки споруд докозацької доби. Аби вберегти територію історичної пам’ятки, планують створити заповідник. Про це стало відомо під час презентації результатів археологічних та геофізичних досліджень у Дніпропетровській ОДА.

«Маємо шанувати історичні пам’ятки. Хочемо зробити Старі Кодаки туристичним центром. Кодацьку фортецю та козацький цвинтар об’єднати у меморіальний комплекс. Це місце – символ героїки наших пращурів. Його треба зберегти для нащадків», – зазначив голова громадської ради при Дніпропетровській ОДА Віктор Кучинський.

Дослідження старокодацького цвинтаря ініціювала громадська організація «Обласна рада ветеранів». Обласним коштом здійснили археологічні та геофізичні розвідки.

«Ще сто років тому у Старих Кодаках були залишки двох козацьких цвинтарів XVII та XVIII-XIX століть. До наших днів зберігся один – більш пізньої доби, – сказав начальник Дніпровської експедиції Охоронної археологічної служби України Дмитро Тесленко. – Ми провели візуальні обстеження, фотографували з дрона. Побаченим були вражені. На території цвинтаря пасуть корів, трапляються акти вандалізму. Про це «кажуть» спотворені хрести. Історичну пам’ятку необхідно зберегти. Для цього, насамперед, огородити її».

Геофізикам вдалося зануритися ще більше в історію та дійти до глибших шарів ґрунту. Все – завдяки новітнім 3D- та 4D-технологіям. За допомогою зображень із супутника вчені досліджують енергетичні поля. Саме вони містять сліди діяльності людини або природи і можуть багато чого «розповісти».

«При огляді території старокодацького кладовища дійшли до глибини 20 м. Виявили там стародавні руїни, яким десятки, а можливо, й сотні тисяч років, – поділився фахівець-геофізик Ярослав Бондаренко. – Ці відбитки діяльності давніх цивілізацій потребують ретельного вивчення. Зараз ми лише трохи відчинили двері у складний світ і знаходимося на порозі нових відкриттів».

До презентації долучилися представники громадської ради при Дніпропетровській ОДА, ГО «Обласна рада ветеранів», вчені області.

Читайте та дивіться новини МІС ТВ на ресурсах:

YouTube: https://www.youtube.com/c/ТВМІС/

Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/TPKMIC/

Інстаграм: https://www.instagram.com/trk_mis/?hl=ru

Телеграм: https://t.me/trk_mis

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.