1°C

Кам’янське

Хмарно

Вологість: 91%

Вітер: 13 km/h

USD 28.13   EUR 34.08
Новини 24

У Дніпрі незвично вшанували пам’ять Дмитра Яворницького

6 листопада виповнюється 165 років від дня народження українського історика, археолога, фольклориста, етнографа, мовознавця, письменника Дмитра Івановича Яворницького (1855–1940).

З нагоди ювілейної дати ініціативна спільнота «Слово на стіні» створила в Дніпрі масштабний розпис, присвячений видатному вченому. Про це детально розповіли в команді.

«Цілком може статися, що низка імен видатних українських геніїв мало про що говорить мешканцям третього тисячоліття, тому скажімо просто: якби в часи Яворницького існував Інтернет, кожна його праця набирала би чимало «вподобайок». А позначки на фото були би приголомшливими, адже «тусив» Дмитро Іванович із найкрутішими крутеликами української культури того часу. Та і сам він, за висловом Максима Рильського, «стояв у центрі тогочасної української культури». Із цього вислову ми і почали нашу стіну».

«Стрічки», як їх між собою назвали, – написи червоним над малюнком, дають нам уявлення або про високу оцінку діяльності Яворницького іншими митцями (Максим Рильський, Олесь Гончар, Олена Пчілка), або ілюструють непохитну впевненість самого Козацького Батька: «Діло моє віки переживе».

«У центрі – головна сентенція, яку насмілимося назвати своєрідним девізом Яворницького. «Працюй!» – говорить нам стіна словами Дмитра Івановича, і ми спрагло дослухаємося».

«Чільне місце посідають і поетичні цитати письменника, взяті з його єдиної книги віршів «Вечірні зорі», яка вперше з 1910 року була перевидана у Дніпрі, та яку нам пощастило прочитати.

Вплив Яворницького на митців наступних поколінь колосальний. Поема «Яворині думи» Михайла Чхана чудово ілюструє те, яким нащадки бачили академіка, як збурював він їхні серця та як вкладав пульсуюче натхнення до пальців. Чхан навіть виокремлює певний «вид» титанів праці, яких називає «яворами», подібними до самого Яворницького («Нам – яворам – небесне підпирати…»).

«Невипадковим був і вибір ілюстрацій. Усі орнаменти, представлені на стіні, зібрані Миколою Погрібняком – українським художником та ілюстратором. Саме Погрібняк оформлював «Словник української мови» Дмитра Яворницького та історичне оповідання «Як жило славне запорозьке низове військо». Співпраця двох митців була і плідною, і якісною».

«Команда «Слово на стіні» ревно слідувала головній заповіді Дмитра Івановича: працювала скрупульозно й ненастанно, роблячи найбільшу за площею локацію», – зазначають у спільноті.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.