Parse error in downloaded data
USD 27.58   EUR 32.93
Новини 24

Україна вшановує пам’ять жертв депортації кримських татар

18 травня Україна вшановує пам’ять жертв депортації кримських татар та відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року вночі й тривала до початку червня. Офіційною підставою для цього стала таємна постанова Державного комітету оборони, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та колабораціонізмі за часів нацистської окупації Криму. За офіційними даними, було депортовано 183 тис. 144 особи; за кримськотатарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж перших півтора року померло близько 46%.

Радянська влада створила нелюдські умови проживання кримських татар у спецпоселеннях – депортованих було розміщено у землянках, підсобних приміщеннях (конюшнях, сушилках тощо) та просто неба. Після переміщення до спецпоселень було введено комендантський режим. Усіх працездатних одразу направляли на роботи: будівництво, збір бавовни тощо. Працездатним видавали на добу 200 грамів хліба, непрацездатним – 125, придатної питної води не було. У спецпоселеннях депортовані хворіли на тиф, дизентерію, жовтяницю, при цьому медична допомога їм не надавалась, крім того, була значна смертність через систематичне недоїдання.

Режим спецпоселення для репресованих народів Криму був скасований лише указами Президії ВР СРСР від 27 березня 1956 р. (для кримських греків, болгар, вірмен) та від 28 квітня 1956 р. (для кримських татар). Законодавчі акти вищого органу державної влади СРСР хоча й передбачали звільнення з-під адміністративного нагляду спецпоселенців з Криму, однак повністю позбавляли їх права на компенсацію втраченого при виселенні майна та забороняли повертатися в місця колишнього проживання. Ця заборона формально діяла до 1974, а фактично до 1989 року.

Останнє редагування Вівторок, 18 травня 2021 08:52

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.