1°C

Кам’янське

Хмарно

Вологість: 91%

Вітер: 13 km/h

USD 28.13   EUR 34.08
Новини 24

Як українці святкуватимуть Масляну

Масляна – стародавнє слов’янське свято, що символізує проводи зими і очікування весни. Гуляння народу триває тиждень і завершується Прощеною неділею.

Святкування Масниці безпосередньо прив’язане до Великодня. Для цього потрібно від дати Пасхи вирахувати 48 днів – це Великий піст, а потім ще тиждень – безпосередньо Масляна. У 2019 році вона починається 4 березня і триватиме до 10 березня включно.

Основою обрядовою стравою Масляної були вареники з сиром, які вживалися з маслом чи сметаною. Виготовляли також гречані млинці, заправлені смальцем. Ними частували протягом усього тижня.

Найцікавіше відзначали останній день Масляної – Сиропусну неділю. У різних регіонах були свої обряди й дійства. Зокрема, сусіди й родичі обходили одне одного й просили прощення за образи. Вважалося, що саме цього дня має відбутися страшний суд, а тому годилося помиритися з усіма.

Також селяни цього дня традиційно прогнозували погоду. Вважалося: яка Сиропусна неділя, такий і Великдень.

Із різноманітними забавами та обрядами й завершувався останній день Масниці. Люди готувалися до найдовшого і найсуворішого з усіх попередніх – Великого посту, а тому казали: «Масляна, Масляна, яка ти мала, – якби ж тебе сім неділь, а посту одна». Та що ж поробиш, коли, як стверджує інший крилатий афоризм, «Не завжди котові Масляна».

З 11 березня гуляння припиняться, адже настане Великий піст, який триватиме до 28 квітня – Великодня.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.