Як українці святкуватимуть Масляну
- Опубліковано в Новини
- 0 коментарі
Масляна – стародавнє слов’янське свято, що символізує проводи зими і очікування весни. Гуляння народу триває тиждень і завершується Прощеною неділею.
Святкування Масниці безпосередньо прив’язане до Великодня. Для цього потрібно від дати Пасхи вирахувати 48 днів – це Великий піст, а потім ще тиждень – безпосередньо Масляна. У 2019 році вона починається 4 березня і триватиме до 10 березня включно.
Основою обрядовою стравою Масляної були вареники з сиром, які вживалися з маслом чи сметаною. Виготовляли також гречані млинці, заправлені смальцем. Ними частували протягом усього тижня.
Найцікавіше відзначали останній день Масляної – Сиропусну неділю. У різних регіонах були свої обряди й дійства. Зокрема, сусіди й родичі обходили одне одного й просили прощення за образи. Вважалося, що саме цього дня має відбутися страшний суд, а тому годилося помиритися з усіма.
Також селяни цього дня традиційно прогнозували погоду. Вважалося: яка Сиропусна неділя, такий і Великдень.
Із різноманітними забавами та обрядами й завершувався останній день Масниці. Люди готувалися до найдовшого і найсуворішого з усіх попередніх – Великого посту, а тому казали: «Масляна, Масляна, яка ти мала, – якби ж тебе сім неділь, а посту одна». Та що ж поробиш, коли, як стверджує інший крилатий афоризм, «Не завжди котові Масляна».
З 11 березня гуляння припиняться, адже настане Великий піст, який триватиме до 28 квітня – Великодня.
Схожі матеріали (за тегом)
-
Люди якого віку були найактивнішими на місцевих виборах?
-
Платні СІЗО вже принесли дохід у майже мільйон гривень
-
Цієї осені до української армії призвуть понад 13 тисяч юнаків
-
В Україні пропонують створити Національне військове меморіальне кладовище
-
Школам дозволили змінювати систему оцінювання на час карантину