• UA
  • RU
  • Болгарія та Румунія приєдналися до Шенгенської зони: на що варто звернути увагу українцям

    31 березня 2024 року, після багатьох років очікування та неприйняття, ще дві країни ЄС приєднаються до Шенгенської зони, хоча й частково. Це нововведення, відоме як “авіаційний Шенген”, принесе певні зміни для українців.

    Румунія та Болгарія розпочали приєднання до Шенгенської зони, що передбачає вільне пересування між усіма країнами-членами, ще у далекому 2005 році. Доречі, членами ЄС вони стали у 2007 році. Втім, їхній подальший шлях до омріяного “шенгену” був сповнений бюрократичних процедур та перепон збоку сусідських країн. І протягом усього цього часу для них діяли правила схожі на наш безвіз – зокрема, румуни і болгари могли відвідувати без віз країни “шенгену”, але їм все одно доводилося проходити прикордонний контроль. Також вони не могли видавати шенгенські візи, а власники їхніх національних віз не могли вільно їхати до решти країн зони.

    Тим не менш, протягом 2023 року румунам та болгарам нарешті вдалося подолати опір австрійців та нідерландців, і наприкінці грудня минулого року стало відомо, що вони таки приєднаються до шенгенської зони, ставши її 28-м та 29-м членами. Але поки тільки частково.

    • окрім Болгарії та Румунії до переліку входять 23 країни ЄС:Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія та Швеція;
    • також 4 асоційовані країни, що не входять в ЄС: Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія;
    • ще 2 країни ЄС: Кіпр та Ірландія – мають власні правила в’їзду для українців, а перебування на їхній території не зараховуються до дозволеного терміну знаходження в країнах Шенгенської зони.

    "Болгарія і Румунія приєднуються до Шенгенської сім’ї. Я вітаю скасування внутрішніх перевірок на повітряних і морських кордонах. Це великий успіх для обох країн. І історичний момент для Шенгенської зони – найбільшої зони вільного пересування у світі. Разом ми будуємо сильнішу, більш об’єднану Європу для всіх наших громадян", – заявила президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

    Поки що дія “шенгену” для них розповсюджується лише на авіаційний та морський транспорт. Тобто при посадці на літак в аеропортах цих країн чи подорожуючи через чорноморські морські порти, власникам громадянства країн Євросоюзу, а також шенгенських віз вже не доведеться проходити додатковий контроль. Щонайменше це пришвидшить час у дорозі, якщо дивитися на питання саме з позиції мандрівки.

    Наземний прикордонний контроль для Румунії та Болгарії поки збережеться / Фото: depositphotos

    На що варто звернути увагу українцям

    З 31 березня перебування в Румунії та Болгарії буде враховуватися у загальній кількості днів, які можна провести в інших країнах “шенгену”. За умовами безвізового режиму між Україною та ЄС українцям дозволено перебувати в Шенгенській зоні не більше 90 днів протягом 180 днів, якщо вони не отримували дозволу на проживання або тимчасовий захист.

    Для уникнення неприємностей українцям, які часто подорожують до країн Шенгенської зони, слід уважно враховувати кількість днів, які вони проводять у цих країнах. Окрім Румунії та Болгарії, до зони входять ще 23 країни ЄС і чотири асоційовані країни, які не є членами ЄС.

    При перельотах з аеропортів Румунії чи Болгарії в країни Шенгенської зони пасажири не проходитимуть прикордонний контроль. Однак при подорожах наземним транспортом до інших країн потрібно буде пройти прикордонний контроль.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити