• UA
  • RU
  • Українські полярники зустріли рідкісних китів та записали їхні звуки: подробиці

    Українським вченим вдалося зустріти рідкісних китів та записати їхні звуки. Йдеться про південних плавунів це один з найменш досліджених видів китів у світі. Про це полярники розповіли у соцмережах.

    Хоча в районі станції “Академік Вернадський” морські ссавці рідко зустрічаються, наші вчені виявили різноманітні види морських ссавців у протоці Джерлаш далі на північ. Зокрема у цій місцевості найчастіше реєструються зустрічі з південними морськими плавунами.

    Для довідки, південний плавун – це кит з роду плавунів родини дзьоборилих, досягає довжини тіла до 10 метрів. Саме тому цей район обрали для проведення досліджень за участі українського судна “Ноосфера”.

    Морські плавуни / Фото: Вадим Ткаченко, Юрій Шепета, Анна Торгоненко

    Робота тривала за кількома напрямками. Візуальні спостереження проводилися з борту “Ноосфери”, з акустичними тралами – для запису криків китоподібних. Крім того, тварин також шукали з моторних човнів, що курсували неподалік, але обстежували бухти, недоступні для великих суден.

    Українські полярники на моторному човні / Фото: Вадим Ткаченко, Юрій Шепета, Анна Торгоненко

    У перший день роботи команді пощастило помітити групу з п’яти південних китів. Зустріч тривала лише кілька секунд, але біологи встигли сфотографувати плавунів і передати інформацію про напрямок їхнього руху в “Ноосферу”. Завдяки цьому судно змогло записати крики малих китоподібних.

    Для запису використовували спеціальну акустичну систему. Вона складається з:

    • акустичного рекордера, вмонтованого в обтічний корпус;
    • троса довжиною 180 м;
    • крила, яке тримає корпус з рекордером на фіксованій глибині;
    • хвостовика, що запобігає надмірній вібрації.

    Така конструкція дозволяє робити якісні записи під час руху судна попри акустичні шуми, які воно створює.

    Акустичний рекордер / Фото: Вадим Ткаченко, Юрій Шепета, Анна Торгоненко

    В результаті кількох сеансів роботи з диктофоном біологи отримали понад 14 годин акустичних записів. Попередні оцінки деяких з них підтвердили, що це звуки плавунів, а пощастило отримати звукозаписи "розмов" косаток і горбатих китів. Але попереду ще ретельний аналіз, який може виявити звуки інших морських ссавців”

    Українська “Ноосфера” / Фото: Вадим Ткаченко, Юрій Шепета, Анна Торгоненко

    Нагадуємо, що акустичні дослідження на “Вернадському” виконуються з 2021 року. Зокрема, вчені записували різних морських ссавців з човнів, а також вели безперервні записи під час сезону розмноження тюленів Ведделла біля станції.

    Раніше ми писали: Російська війна знищує все живе: чорноморські дельфіни на межі зникнення

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити