Після довгої заборони бригаді "Азов" дозволили використовувати американську зброю
Адміністрація Байдена дозволить українському військовому підрозділу з неоднозначним, на їхню думку, минулим використовувати американську зброю, заявив у понеділок Державний департамент США, скасувавши заборону, накладену кілька років тому на тлі занепокоєння у Вашингтоні з приводу походження цієї групи.
Бригада "Азов", відома своєю наполегливою обороною металургійного комбінату "Азовсталь" у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, вважається особливо ефективною бойовою силою. Але близько десяти років тому їй заборонили використовувати американську зброю, оскільки американські чиновники вирішили, що деякі з її засновників сповідують расистські, ксенофобські та ультранаціоналістичні погляди, а співробітники ООН з прав людини звинуватили групу в порушеннях гуманітарного права.
Відтепер бригада, яка була одноразово сформована з добровольців і увійшла до складу Національної гвардії України у 2015 році, матиме доступ до такої ж військової допомоги США, як і будь-який інший підрозділ. Про цю зміну політики було оголошено в той час, коли Київ розпочинає літній бойовий сезон і стикається з російськими військовими, які посилили свій тиск на об’єкти на сході України та енергетичну інфраструктуру країни.
"Після ретельної перевірки 12-та бригада спеціального призначення "Азов" пройшла перевірку за законом Ліхі, яку проводив Державний департамент США", – йдеться в заяві відомства, маючи на увазі "закон Ліхі".
Цей закон забороняє надавати військову допомогу іноземним підрозділам, які, за наявними даними, вчинили серйозні порушення прав людини. Він названий на честь колишнього сенатора Патріка Ліхі (штат Вірджинія), який був автором закону. Державний департамент не знайшов "жодних доказів" таких порушень, йдеться у заяві.
Поки представники Держдепу США не повідомили, коли буде знята заборона і чи вже надійшла американська зброя до "Азову". Ані керівництво "Азову", ані український уряд не відповіли на запити про коментарі.
Скасування заборони було головним пріоритетом для українських чиновників, які кажуть, що бригада могла б бути більш ефективною під час захисту "Азовсталі" у 2022 році, якби мала доступ до американського обладнання. Членам бригади також заборонено відвідувати навчання, організовані американськими військовими.
Президент Росії Володимир Путін вже давно посилається на расистські та ультранаціоналістичні елементи батальйону "Азов" як на елемент свого звинувачення в тому, що українські бійці та їхні керівники в Києві є неонацистами. Зміна в політиці США, ймовірно, знову розпалить цю російську критику.
Керівництво бригади стверджує, що вона вже давно позбулася цих асоціацій і що її командири повністю змінилися з тієї епохи.
Слід зазначити, що станом на початок травня в полоні залишалося понад 900 осіб.
Минулого року "Азов" скористався своїм новим статусом бригади і розпочав інтенсивну рекрутингову кампанію по всій країні, в результаті якої приблизно за два місяці поповнив свої ряди більш ніж на 5 000 нових бійців. Серед тих, хто проводив співбесіди та тренував новобранців, були вцілілі ветерани "Азовсталі", яких перед відбором допитували про їхню мотивацію, досвід та фізичну підготовку.