Трійця: що це за свято і чому його прийнято називати зеленим
У 2024 році Трійцю відзначатимуть 23 червня. Як проходять зелені свята, від чого залежить дата святкування, народні прикмети, а також традиції і обряди, які проводяться в цей день, читайте у нашій публікації.
Яке значення свята Трійці
День Святої Трійці – здавна вважався одним з 12 найважливіших церковних свят. Це свято позначає з’яву людям Всевишнього в усіх трьох і постатях: Бога Отця, Сина і Бога Духа Святого. Апостоли заговорили різними мовами й отримали дар проповідування. Після цього вони розійшлися в різні країни і стали поширювати християнство світом.
Чому Трійцю називають зеленим святом
В дохристиянські часи наші предки святкували завершення весняного й початок літнього календарного періоду. Вони використовували скошену траву, зелені пагони дерев та трави, щоб відзначити, як сильно вже буяє природа в ці дні та які дари вона пропонує.
Напередодні свята, до сходу сонця, молоді дівчата йшли до лісу, щоб зібрати запашні трави й квіти. А ввечері молодики рубали з липи, берези, дуба, клена гілля, щоб ними прикрасити своє господарство.
Якщо листя зберігало свою силу та свіжість цілий день аж до наступного ранку, вважалося, що святі прийняли дари й оселю чекатиме гарний рік.
Традиції і обряди, що проводяться в цей день
З давніх часів Трійцю в Україні святкували з великим розмахом. У це свято всі люди вдягали найгарніший одяг, та прикрашали себе і дім зеленню. Потім чекали, поки задзвенить церковний дзвін. Усі від дітей до старих йшли на богослужіння, вітаючи по дорозі знайомих зі святою неділею.
Дуже любили це свято й українські дівчата. Вони збиралися з подругами, займалися ворожінням, плели вінки і сподівалися приворожити наречених.
До свята прийнято збирати цілющі трави: пижму, мати-й-мачуху, чебрець, мелісу. З рослин українці заварюють лікувальні чаї, а залишки зелені засушують на зиму.
Одним із символів Трійці є білосніжний голуб. У деяких регіонах України на Трійцю випікають святкове печиво у вигляді білих голубів.
Що заборонено робити у Свято Трійці
- лаятися, пліткувати, брехати, провокувати конфлікти;
- купатися у водоймах. Адже раніше вважалося, що мавки й русалки можуть утягнути людину за собою;
- займатися важкою фізичною працею, а також прибирати, вишивати, плести та працювати на землі;
- заборонено зрізати волосся, нігті, та й взагалі чіпати ножиці у цей день.