Жіноча в’язниця, розміром з державу: "Талібан" виступив проти переговорів про права жінок

У суботу 29 червня Талібан виключив будь-які обговорення "внутрішніх проблем" Афганістану, основним питанням яких було питання прав жінок з міжнародними посланцями на вирішальній зустрічі в столиці Катару – Досі, організованій Організацією Об’єднаних Націй.

"Наші зустрічі, такі як в Досі або з іншими країнами, не мають нічого спільного з життям наших сестер, і ми не дозволимо їм втручатися в наші внутрішні справи", – зазначив Забіхулла Муджахід, речник уряду Талібану.

Представники ООН на зустрічі стверджують, що мета полягає в тому, щоб таліби "жили в мирі з собою і своїми сусідами і дотримувалися міжнародного права", Статуту ООН і прав людини. А про питання прав жінок представництво ООН просто змовчало після промови талібів.

Після численних нарікань та жіночого мітингу, яких пройшов у ряді мусульманських держав, ООН все ж вирішила провести окрему зустріч з афганським громадянським суспільством в Досі наступного тижня.

Афганські жінки в Ісламабаді, Пакистан, тримають плакати на знак протесту, вимагаючи від талібів дотримання прав жінок і бойкоту саміту в Досі / Фото: Sohail Shahzad/EPA

На зутрічі наступного дня була присутня Фавзія Куфі, перша жінка віцепрезидентка афганського парламенту і голова його комісії у справах жінок і прав людини. Вона наразі продовжує жити в Афганістані і являється головую сил опозиції проти Талібану. Фавзія Куфі каже, що не планує виїздити з країни:

"Ми продовжимо нашу боротьбу. Однак борцям за права жінок ставатиме дедалі важче."

Політична діячка стверджує, що своїми діями ООН йде на поступки Талібану і переступає через власні принципи.

Фавзія Куфі / Chatham House

"Афганці здивовані тим, що та сама міжнародна спільнота, яка відстоювала вільні вибори та права жінок, готова поступитися власними моральними цінностями на догоду екстремістській ідеологічній групі" – стверджує Куфі.

Пекло для жінок

Місія ООН зі сприяння Афганістану (UNAMA) повідомила, що до повернення талібів до влади у 2021 році Кабул мав 23 державні центри або притулки для захисту жінок, які тепер закриті. Влада Талібану вважає, що в притулках немає потреби, оскільки жінки мають бути зі своїми чоловіками або членами сім’ї чоловічої статі. За словами одного з посадовців, такі притулки − це "західна концепція".

В Афганістані немає офіційних законів про чоловічу опіку, але таліби заявили, що жінки не можуть відвідувати громадські місця та навчальні заклади, пересуватися або подорожувати на певну відстань без супроводу чоловіка-опікуна.

Чиновники з Міністерства пропаганди доброчесності та запобігання пороків рекомендують жінкам вийти заміж, щоб зберегти роботу в медичних закладах й заявляють, що незаміжнім жінкам неприйнятно працювати.

З 2021 року дівчатам заборонили відвідувати школу після 6 класу. Дівчатам і жінкам заборонено входити в аудиторії шкіл і університетів. Це ще один доказ, що Талібан не дотримується своїх обіцянок про більш помірковане правління. З таким ходом дій, жінки не зможуть отримати високого рівня освіти і у майбутньому, вони просто не матимуть кваліфікації, щоб працювати у тих же медичних закладах, про які йшлось вище.

У старшій школі навчаються тільки хлопці / Фото: DW

Також, у травні 2022 року таліби видали указ, який зобов’язує жінок показувати лише очі та рекомендує носити паранджу, що закриває все тіло від голови до ніг. Жінкам заборонено відвідувати парки, спортзали та басейни.  Такий вид обмежень вже існував під час їхнього попереднього правління між 1996 і 2001 роками.

Афганські жінки чекають на отримання продовольчих пайків, розподілених групою гуманітарної допомоги, в Кабулі, Афганістан, 23 травня 2023 року / Фото: AP

Ці заходи викликають серйозне занепокоєння в міжнародній спільноті щодо становища прав жінок в Афганістані.

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити