Цей день в історії: 69 років тому на Каховській ГЕС введено перший гідроагрегат
18 жовтня 1955 року на Каховській ГЕС було введено в експлуатацію перший гідроагрегат. Цю дату можна вважати днем народження колись могутньої та надпотужної Каховської ГЕС
Розташована на річці Дніпро, Каховська ГЕС є останньою сходинкою в каскаді Дніпровських ГЕС.
Під час Другої Світової війни Дніпрогес була зруйнована, і лише після того, як її відбудували, влада перейшла до втілення планів будівництва нової ГЕС на півдні України.
Нову греблю було вирішено побудувати за 10 км нижче за течією від міста Каховка, на честь якого вона і була названа. Її основна роль полягала в регулюванні річного стоку Дніпра, виробленні електроенергії, постачанні прісної води до південних міст та зрошенні сільськогосподарських угідь. Каховська ГЕС була другою збудованою на Дніпровських каскадах, але шостою і останньою греблею в каскадах.
Будівництво Каховської ГЕС розпочалося в 1950 році і було завершено в 1956 році. Каховське водосховище зберігалося ще два роки. Будівництво здійснювалося Дніпробудом, компанією, створеною для будівництва Дніпровської ГЕС. У будівництві Каховської ГЕС брали участь близько 12 000 людей різних професій. На будівельний майданчик також привозили ув’язнених. На будівництві було задіяно 1 100 вантажівок, 30 екскаваторів, 75 гусеничних і портових кранів, 100 бульдозерів, 14 поромів і сім земснарядів.
Спорудження Каховського гідровузла дало поштовх виникненню міста Нова Каховка та будівництву Південно-Українського й Північно-Кримського каналів. На основі створеної інфраструктури прискорився соціально-економічний розвиток віддалених регіонів Півдня України та були створені територіально-промислові комплекси. Через гідровузол проходили стратегічні автомобільний і залізничний мостові переходи.
Але 6 червня 2023 року стався жахливий акт тероризму, росія підірвала дамбу Каховської ГЕС, що призвело до катастрофічного затоплення навколишніх територій. У зоні катастрофи опинилося 16 000 людей та близько 80 населених пунктів. Це завдало значної шкоди екосистемі та залишило тисячі людей без доступу до чистої води й домівок.
"Каховський гідровузол буде відбудовано після деокупації, і його роль в енергетичній безпеці України буде відновлено", – зазначають у Гідроенерго.