Рухи "No wash" та "Low wash" стають популярними на Заході
Носіння одягу без прання – ця тенденція поступово набирає силу в західному світі під назвою "no-wash" і "low wash". Деякі не перуть одяг водою день у день просто заради моди, деякі перестали використовувати воду для прання заради навколишнього середовища. Багато людей навіть не турбуються про неприємний запах невипраного одягу.
Рухи за прання "без прання" і "з мінімальним пранням", що охопили США останніми тижнями, змушують людей носити брудний одяг і спідню білизну кілька днів поспіль, щоб скоротити витрати. У той час як більшість із нас вважають прання щотижневою необхідністю, схоже, деякі ощадливі сім’ї відмовляються від таких повсякденних традицій.
Нові рухи зі скорочення відходів води та енергії спрямовані на обмеження кількості прань – або їх повне виключення. Мотивовані побоюваннями з приводу споживання води та енергії, багато хто вважає, що звичайне прання з мийним засобом не потрібне для підтримання чистоти і відсутності запаху одягу.
Альтернативний спосіб прання
Існує багато способів очищення одягу, крім безпосереднього прання, наприклад: у разі плям, очистіть тільки ділянку, де знаходиться бруд, висушіть і розвісьте одяг на повітрі або на сонці, якщо він здається пухким, збережіть свіжість одягу, залишивши його в холодильнику на ніч, якщо він погано пахне. Це не тільки допоможе одягу прослужити довше, а й буде екологічно чистим.
Творець контенту TikTok Стенлі Дру дав своїм 95 000 підписників пораду "без прання" для джинсів, "техніку заморозки". Він продемонстрував процес і пояснив: "Складіть [джинси] і покладіть їх у пакет. Покладіть їх у морозилку на ніч. Холод уб’є всі бактерії і залишить ваші джинси свіжими".
Тійна Нюман також скористалася платформою для обміну відео, щоб показати, як прати светри, не поміщаючи їх у пральну машину. Вона сказала, що першим кроком було відпарювання, тому що воно вбиває бактерії і видаляє запах із тканини. Наступний крок – розпилення "оцту для прання", який, за її словами, "ефективний для видалення сильних запахів". Тійна стверджує, що двоетапна комбінація зберігає будь-який одяг "свіжим, як після прання".
Проблема стійкості
Довгострокове використання одягу не тільки економить нам час і гроші, а й допомагає скоротити наш вуглецевий слід, що добре для навколишнього середовища. Занадто часте прання може пошкодити волокна або пряжу тканини і скоротити термін її служби. Що частіше ви перете одяг, то швидше він зношується. Це не тільки знебарвлює тканину, спричиняючи колір, а й руйнує її еластичність.
Марк Самнер, викладач стійкої моди в Університеті Лідса, сказав: "Одним із факторів, який може зіпсувати довговічність одягу, є його прання".
Кліматична криза може нарешті спонукати нас замислитися над впливом прання при високій температурі, використання води і мийних засобів з високим вмістом вуглецю на довкілля, в той час, як нещодавнє зростання цін на енергоносії змусило нас замислитися над тим, скільки нам коштує кожне завантаження, кажуть шанувальники джинсової тканини, які першими популяризували тенденцію не прати одяг.