"Найстрашніше" свято року: історія та традиції Хелловіну
Хелловін, одне з найбільш загадкових і яскравих свят, відзначають щороку 31 жовтня. Його коріння сягає древніх кельтських традицій, зокрема свята Самайн, коли вважалося, що межа між світами живих і мертвих тоншає. Сьогодні Хелловін асоціюється з костюмованими вечірками, жахливими декораціями, "солодощами або пустощами" і гарбузами зі страшними обличчями. Популярним свято стало в США та Європі, хоча воно набирає обертів і у нас в Україні.
Де і коли з’явився Хелловін
Насамперед повна назва звучить як День усіх святих або англійською All Hallows’ evening – що скорочено звучить як Хелловін. Як писали раніше, свято пішло від часів древніх кельтів близько 2 тис. років тому. Вони вірили, що в ніч свята Самайну, з 31 жовтня на 1 листопада, стирається кордон між світом живих і мертвих, а душі повертаються на землю. На честь цього, кельти переодягались у шкіряні костюми, приносили жертви своїм богам та палили багаття.
У 8 столітті папа Григорій ІІІ зробив 31 жовтня Днем вшанування усіх святих, який увібрав деякі традиції Самайну. У більшості ж часу, Хелловін набував розважального характеру і тепер жартівливо називається "найстрашнішим святом".
Навіщо його відзначають
Хелловін відзначають аби зберегти старі традиції і розважитись, відчути атмосферу містичності. Багато хто з шанувальників впевнені, що так збергіають зв’язок з минулим і дозволяють сучасним людям доторкнутися до давніх традицій різних культур світу.
Традиції свята
Серед найпошиерніших традицій свята варто виділити переодягання у різні костюми, вирізання страшних гарбузів, прикрашання домівок та збирання цукерок з фразою "Ласощі або капощі!".
У костюми перевдягаються для відлякування "злих духів", які прийшли в цей день з потойбічного світу. Раніше люди вірили, що злі духи могли завдати шкоди або викликати нещастя, тому вони намагалися ввести їх в оману, одягаючи на себе шкури і голови тварин. У наш час для святкування обирають страшні образи з фільмів жахів або класичних вампірів тощо. Також вдягаються і в улюблених персонажів з книжок, фільмів та ігор.
Гарбузи вирізають і вставляють в них свічку для створення ліхтаря, який відлякує злих духів під час святкування. Відоме ходіння "по солодощі" або "trick-or-treat" виникло сотні років тому в середньовічній Англії, коли люди ходили від дверей до дверей, пропонуючи молитви чи пісні в обмін на їжу. Тоді так молилися за душі в День усіх святих, а винагородою вважались невеличкі печива або пиріжки у якості подяки від хазяїв будинку. Ця традиція трансформувалася, і тепер замість пиріжків дають солодощі і шоколад, а якщо діти почують відмову – то можуть вчинити невелику шкоду.
Хелловін в Україні
У сучасній Україні Хелловін є відомим святом, а костюмовані вечірки вже не є рідкістю. Хоча його і почали святкувати наприкінці 20 століття, багато хто зі старшого покоління досі негативно ставиться до такого "страшного" дня. До речі, українці мають свій "аналог" Дня усіх світих – Велесова ніч. Це стародавнє свято, яке також припадає з 31 жовтня на 1 листопада і в цей день прийнято вірити, що душі померлих спускаються на землю. На відміну від мети Хелловіну відлякати злих духів зі світу померлих, наші предки ставили свічки, щоб загиблі родичі знайшли шлях додому, а ще згадували про померлих хороші речі.