Цей день в історії: 2 роки тому відбулося визволення Херсона
2 роки тому тому, 11 листопада 2022 року, українські війська звільнили Херсон – єдиний обласний центр в Україні, окупований російськими окупаційними військами з початку широкомасштабного вторгнення. Після зняття окупації міста підрозділи Збройних Сил України просунулися на 40 км, звільнивши територію площею до 5700 кв. км та 211 населених пунктів, у тому числі обласний центр Херсон.
Наступ на Херсонщині розпочався 29 серпня 2022 року, напередодні Харківської наступальної операції. До початку наступу на півдні з’явилися численні повідомлення про великий наступ ЗСУ на Херсонщині, вперше опубліковані в середині червня 2022 року і неодноразово повторювані згодом, які ввели противника в оману, змусивши його вивести війська з інших районів, переважно Харківської області, і перекинути резервні сили на територію Херсонської області. Намір полягав у тому, щоб перекинути їх у напрямку Херсона. Зрештою, натяк на те, що українська армія скоро з’їсть херсонський кавун, спрацював, і російські окупаційні війська дійсно очікували, що основний удар буде завдано з півдня.
3 етапи звільнення
Наступ на Херсонщині проходив у три етапи, українські війська неухильно нарощували тиск на позиції противника і паралельно знищували логістику російсько-окупаційних військ на правому березі Дніпра. Великі успіхи в перші дні наступу переконали ворога, що основний наступ Сил оборони України відбувається на півдні: до 5 вересня 2022 року українські війська звільнили Новодмитрівку, Архангельське, Томину Балку, Правдине, Тернові Поди та Високопілля, успішно створили та розширили плацдарм на східному лівому березі річки Інгулець в районі села Білозірка.
Український наступ на півдні супроводжувався потужними артилерійськими ударами по російських окупаційних позиціях, складах боєприпасів, командних пунктах, тилових пунктах противника, мостах і переправах Потужна вогнева міць українських сил оборони з використанням озброєння, наданого західними державами, в тому числі HIMARS, не дозволила противнику контратакувати, і 14 та 16 вересня ракетами "Іскандер" та "Кінжал" по водогону Карачунівського водосховища в районі Кривого Рогу були здійснені постріли. В результаті рівень води в річці Інгулець піднявся, що затримало просування українських сил оборони, і наприкінці вересня бої на Херсонщині перейшли в битву за позиції.
До кінця вересня українські сили на півдні просунулися приблизно на 15 км, вийшли на адміністративний кордон між Херсонською та Дніпропетровською областями і закріпилися на річці Інгулець. Кількість звільнених населених пунктів досягла 13, а площа деокупованої території склала близько 1 000 кв. км. Основні події цього періоду відбувалися на Харківщині. В результаті стрімкого наступу Слобожанської наступальної операції в період з кінця вересня до початку жовтня була звільнена майже вся територія Харківської області, яка була тимчасово окупована російськими військами.
Другий етап Херсонської наступальної операції розпочався на початку жовтня і тривав до середини 2022 року. У цей період основні наступальні дії сил оборони України розгорнулися на Білиславському напрямку на східному березі річки Інгурт. Тут вони просунулися на глибину до 40 км і деокупували територію площею близько 1200 км2 – Золоту Балку, Крещенівку, Гаврилівку, Михайлівку, Новоолександрівку, Дудченки, Велику Олександрівку, Малу Олександрівку та Давидів Брід, Успішно звільнено 29 населених пунктів, у тому числі Новопетрівку.
Успіх наступу сил оборони України на Харківщині та Херсонщині рішуче деморалізував російсько-окупаційні війська та поставив під сумнів їхню здатність утримувати плацдарми на правому березі Дніпра та в Херсоні. Відчуття неминучої поразки посилювалося складним тактичним становищем окупаційних військ на Херсонщині. Завдяки успіхам українських військ логістика сил вторгнення на Херсонщині суттєво ускладнилася, і врешті-решт російське військове командування було змушене розпочати підготовку до відходу на лівий берег Дніпра.
18 жовтня 2022 року генерал Сергій Словікін, який тоді командував об’єднаним угрупованням російських окупаційних військ, постійно захлинаючись, зачитав з телесуфлера промову про те, що ситуація на Херсонщині вкрай складна для окупантів і що найближчим часом буде прийнято "найважче рішення". Це важке рішення полягало в тому, що окупаційні війська під постійним тиском з боку Збройних сил України повинні були відійти з правого берега Дніпра та з Херсона.
Вважаючи, що якщо вони продовжуватимуть оборонятися, угруповання окупаційних військ чисельністю близько 40 000 осіб на правому березі Дніпра неминуче буде оточено і знищено, російське військове командування віддало наказ про відхід на лівий берег. Коли відступаючі окупаційні війська скупчилися в районі переправи, українські військові літаки та артилерія змогли здійснити низку ефективних атак проти них, знищивши особовий склад та техніку противника.
Це дозволило українським військам розпочати завершальну фазу Херсонської наступальної операції, яка тривала з 8 по 12 листопада 2022 року. 11 листопада 2022 року наступ українських військ увінчався звільненням Херсона.
Поразка на Херсонщині стала найболючішим військовим, політичним та іміджевим ударом для російських окупаційних військ. Однак для українців визволення міста стало незабутнім святом, яке відзначали по всій країні, але найбільш зворушливо в Херсоні у вільній Україні: 12 листопада херсонці на вулицях міста вітали воїнів та визвольні сили Української Національної Армії.
Раніше ми писали: 2 роки назад ЗСУ звільнили Снігурівку