Чому дорожчають яйця в Україні і що буде з цінами на них далі: висновки та прогнози експертів
В Україні за останній місяць помітно зросли ціни на курячі яйця. За даними Мінфіну наразі вартість коливається від 62 до 70 грн за десяток, тоді як у жовтні середня ціна на прилавках торгових мереж становила 45 грн. Експерти фіксують динаміку росту практично у 20%, проте заспокоюють споживачів, що порівняно з торішнім періодом ріст цін на яйця є невеликим. Однак ця тенденція викликає досить серйозні занепокоєння у суспільстві. Українці побоюються, що ціни на яйця будуть рости і далі, і припускають, що це призведе до здорожчання й інших продуктів харчування. Ми проаналізували заяви провідних експертів на ринку яєць і виділили три основні причини росту цін на них.
Сезонність
Більшість експертів однією з головних причин росту цін на яйця називають сезонність. Про це ж наголошують і у Мінагрополітики Україні. Зокрема перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький у коментарі для Суспільного зазначив, що сезонні зміни цій на яйця пояснюються зниженням продуктивності курей через похолодання.
Також відбувається оновлення поголів’я курей, що традиційно супроводжується зниженням виробництва.
Чиновник зазначив, що орієнтуючись на тенденції минулих років, можна припустити, що саме у листопаді ціни досягають піка, після чого починається поступове зниження.
– Фактично аналіз попередніх періодів в ринковій тенденції показують, що надалі не варто очікувати суттєвих ринкових коливань. Відповідно суттєвих змін цін. Практика 2-річної давнини показала, що початок листопада – це пік і потім є поступове вирівнювання і зниження цін, – сказав Тарас Висоцький, спрогнозувавши значне зниження цін на яйця вже після новорічних свят.
Зростання цін на корм для курей
Вплинула на зріст цін на яйця і цьогорічна засуха. Аномально високі температури повітря призвели до зниження врожаю кукурудзи, яка йде на виготовлення комбікорму. А саме ціна комбікорму становить 70% вартості яйця.
– Зернових менше, порівняно з минулим роком, практично на 10 млн тонн. Достатньо зменшився загальний обсяг виробництва кукурудзи, а кукурудза і є складовою комбікорму. Коли ми з вами говоримо про фактичне зростання зернових в ціні, треба розуміти, що вони потягнуть за собою і тваринництво, і птахівництво, і виробництво яєць. Те, що відбувається, це якраз ми бачимо, як вже зернові по нових цінах почали в реальній дійсності змінювати собівартість виробництва яєць і виробник яйця вимушений підвищувати ціну просто через те, що інакше він вийде в шалені збитки, – відзначив у коментарі Українському радіо експерт “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин.
Враховуючи також сезонність і те, що перед святами різко зростає попит на яйця, Олег Пендзин прогнозує і подальше підвищення цін на них, як мінімум на 10%. Він припускає, "що яйце найдешевше напередодні свят різдвяних буде коштувати 70 плюс".
Збільшення експорту
В немалій мірі вплинуло на зріст цін на яйця збільшення їх експорту в інші країни, де на них встановлені більш високі ціни. На це в коментарі УНІАН вказує начальник управління закупівель молочних та заморожених товарів мережі супермаркетів Varus Максим Камінський. Він зазначає, що це призводить до нестачі продукту на внутрішньому ринку та, відповідно, до подальшого підвищення цін.
У зв’язку з цим можна пригадати, що у другій декаді поточного року вартість яєць в Україні знизилася. Це було пов’язано у тому числі з тим, що через блокаду польськими перевізниками кордону, виробники менше експортували яєць в інші країни. Це призвело до надлишку яєць всередині країни й ціни на них пішли вниз.
Максим Камінський вказує, що є два можливі сценарії розвитку подій на ринку яєць в Україні. У кращому випадку ціни на яйця можуть почати стабілізуватися і навіть трохи знизяться вже ближче до кінця листопада. Проте не виключає Камінський і можливість подальшого росту цін на яйця.
– У гіршому сценарії, якщо експорт продовжуватиметься й далі, дефіцит залишиться, і ціни продовжать зростати. Тоді закупівельна вартість може досягти 80 грн до кінця року, що ще більше позначиться на роздрібних цінах для споживачів, – підкреслив він.