Поза образом
Вже так встановилося у світі кіно, що за кожним актором закріплюється певний образ. Звичайно, є мастодонти на кшталт Аль Пачіно або Марлона Брандо, яким під силу будь-яка роль, але таких акторів як кіт наплакав.
Ми відразу зрозуміємо, хто задасть чосу поганцям, якщо на постері фільму буде ім’я Арнольда Шварценеггера, Сільвестра Сталлоне або Джекі Чана. Так само стане ясно, що нічого хорошого не варто очікувати від героїв, втілених Джоном Малковичем або Тобіном Беллом.
Подекуди актори подають себе в якісно нових ролях. У когось це виходить, у когось – не дуже, а хтось просто береться за все підряд, аби платили.
Сьогодні розглянемо випадки відмінної акторської гри поза звичних амплуа. Якісь із цих образів ви знаєте, а про якісь почуєте вперше. У будь-якому випадку, згадані нижче кінострічки варто подивитися хоча б заради тієї ж акторської гри.
- Роберт Дауні-молодший
Роль: Стів Лопес
Фільм: "Соліст"
Рік: 2009
Завдяки фільмам кіновсесвіту Marvel (або через них – кому як зручніше) Роберт Дауні-молодший не лише прославився на весь світ, але й почав ставати "актором однієї ролі", а наліт незворушності, певного халамидництва і загальної легкості у вирішенні проблем став поступово втручатися і до інших образів актора.
У фільмографії Дауні є чимало інших робіт, окрім Тоні Старка, і на його роль у драмі "Соліст" варто звернути особливу увагу. Тут він не ексцентричний і дивакуватий геній і не екшн-герой, а звичайна людина. У даному фільмі Роберт грає роль журналіста, рухомого конкретною метою і щирим бажанням допомогти музиці-віртуозу повернутися на велику сцену. Проте є і одна суттєва особливість, яка робить цього героя схожим на Тоні Старка – Стів Лопес позитивний аж до самих кісток. Він раз у раз намагається робити хороші вчинки, і це не завжди закінчується для нього чимось хорошим. Приємно відзначити, що у цьому фільмі Дауні не бігає у механічному суперкостюмі, кепкуючи з інших, а намагається саме грати роль. І скажімо так, у нього непогано виходить! Ще пара подібних – і Роберту буде відкрито шлях до ролей, які більш складні та серйозні, ніж до нудоти позитивний глянсовий незворушний промисловець.
- Брюс Вілліс
Роль: Джек Моузлі
Фільм: 16 кварталів
Рік: 2006
Один з найтитулованіших рятівників Землі від терористичної, внутрішньої, районної та навіть космічної загрози. Завжди незворушний і стійкий герой-одинак, який крізь зуби матюкається і має купу особистих проблем – таким нехитрим реченням можна описати майже все образи, втілені Брюсом Віллісом на екрані за останні років 25.
І якщо останні фільми актора важко дивитися через повну відсутність сюжету, то його драматична роль у фільмі "16 кварталів" з 2006 року заслуговує високої оцінки.
Тут Брюс грає роль втомленого і пригніченого поліцейського з темним минулим. За ходом сюжету він не іронізує, не розстрілює натовпи ворогів з одного лише пістолета і не дає глядачеві впевненості у тому, що фільм закінчиться на позитивній ноті. Також він не бігає з автоматом на плечі, а навпаки, ледве пересувається, що більш властиво детективам передпенсійного віку. Окремо слід відзначити й роботу гримерів і художників по костюмах, які доповнили образ детектива, зробивши його неохайним і більш старечим.
- Джо Пеші
Роль: Гаррі Лайм
Фільми: Сам удома, Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку
Роки: 1990, 1992
Що в цьому списку міг забути Джо Пеші – той дурнуватий, але, по факту, безсмертний грабіжник, що постійно бурчить, із культового сімейного фільму?
А занесло його сюди тому, що він постав теж не в своєму образі. Люди, знайомі з його фільмографією, підтвердять це. І хоча Гаррі має схожі риси з іншими героями Джо Пеші в інших фільмах, тут є суттєва відмінність – він взагалі не вдається до лайок, а його постійні комічні прокляття зовсім не несуть реальної загрози, а щорічно радують глядачів уже більше 30 років.
В основному ж, персонажі, втілені Пеші, підходять виключно для стрічок для більш дорослого глядача. Його персонажі – часто справжні психи. Їхня характерна особливість – велика кількість лайок у мові, і подекуди безпричинна жорстокість до всіх оточуючих.
Отже, якщо б Пеші був в своєму звичному образі гангстера, то "Сам удома", по-перше, не став би дилогией, а по-друге, закінчився б приблизно на 3 хвилині, тому що Гаррі прибив би хлопака ще до входу в будинок.
- Том Круз
Ролі: Вінсент, Ліс Гроссман
Фільми: Співучасник, Солдати невдачі
Роки: 2004, 2008
Ці ролі “поза образом” не оглядав хіба що ледачий, але і автор цієї збірки не може пройти повз них.
Холоднокровний і впевнений у собі найманий вбивця – єдина негативна роль Тома Круза за всю його кар’єру, яка контрастує з усіма позитивними героями, зіграними актором. Але і як лиходій, Том подарував глядачам крутий та стильний образ. Костюм, дипломат, окуляри та манера спілкування дають зрозуміти, що цього сивого незнайомця краще не чіпати. А ще він любить джаз.
Іншою роллю "поза образом" для Тома Круза є ексцентричний, владний та егоїстичний кінопродюсер Лес Гроссман у комедії "Солдати невдачі".
Вульгарний та котрий не дбає ні про що, крім прибутку, персонаж був зіграний Крузом "по приколу" і актор пообіцяв, що більше не стане втілювати подібні образи на екрані. Багато глядачів відзначили, що Гроссман своєю харизмою подекуди затьмарював головних героїв фільму, а його танець у кінці стріки так і зовсім пробиває на "ха-ха".
- Леонардо Ді Капріо
Роль: Келвін Кенді
Фільм: Джанго вільний
Рік: 2012
Як і у Тома Круза, у ДіКапріо ця роль – поки що єдина негативна в кар’єрі. Однак, актор зумів розкрити образ на всі 100%. Такого мерзенного і жорстокого рабовласника ще пошукати, а легендарна сцена з розбитою склянкою ще раз нагадає, що Лео – справжній митець у своїй справі!
Також окремо варто відзначити, що самого ДіКапріо під час зйомок дуже бентежило те, що його герой повинен говорити слово "ніггер" стосовно темношкірих персонажів. Як згадував сам Лео, у зворотньому його переконали режисер Квентін Тарантіно, та Семюел Джексон із Джеймі Фоксом, які запевнили, що це роль і що якщо він професіонал, то повинен слідувати за сценарієм, і ніхто не буде його за це засуджувати.
Цікаво, чи зумів би Тарантіно випустити цей фільм зараз?
- Дензел Вашингтон
Роль: Алонзо Гарріс
Фільм: Тренувальний день
Рік: 2001
Дензел Вашингтон відомий, як виконавець ролей позитивних персонажів, яких характеризують дві риси – розсудливість і спокій. Чи то доведений до відчаю батько, або колишній агент ЦРУ з думками про самогубство, герої Дензела ніколи не психують і не роблять необдуманих вчинків.
І тут з’являється корумпований полісмен Алонзо Гарріс із "Тренувального дня".
Запальний, хитрий та такий, що піклується виключно про себе, Гарріс одночасно викликає страх, симпатію та відразу. Персонаж, який уособлює закон, і при цьому майже не керується ним, приніс Вашингтону премію "Оскар", а глядачеві подарував один із найбільш пам’ятних образів лиходіїв у кінематографі.
До речі, саме Алонзо послужив прототипом офіцера Френка Тенпенні у культовій грі GTA: San Andreas.
Додамо також, що у житті Дензел є побожним християнином, тому ця роль стала для актора справжнім викликом, з яким він, тим не менш, впорався на "відмінно".
- Двейн Джонсон
Роль: Джон Метьюс
Фільм: Стукач
Рік: 2013
Ще один герой бойовиків, який постарався довести собі і оточуючим, що він вміє трохи більше, ніж бігати і стріляти.
У даній кінострічці Двейн Джонсон грає бізнесмена Джона Метьюса, який змушений працювати на УБН, щоб допомогти своєму синові уникнути тривалого тюремного терміну. Для цього він наймається до картелю водієм і паралельно намагається дізнатися про схеми, якими вони передають гроші.
За весь фільм Джон жодного разу не вистрілить зі зброї, не вб’є жодного супротивника і в принципі не поведе себе агресивно. Він, як і будь-яка людина в подібній ситуації, буде наляканий, іноді буде оступатися, але постарається у будь-який кошт довести справу до кінця.
Не беремося стверджувати, наскільки складною видалася ця роль для актора, але нею він зумів розкрити себе і як саме актор, а не просто екшн-герой. Подібна роль поки залишається єдиною драматичною роллю Джонсона, а дивлячись на велику кількість екшн-ролей і найближчі проекти актора, ще один такий образ ми побачимо нескоро.
- Він Дизель
Роль: Джекі Дінорціо
Фільм: Визнайте мене винним
Рік: 2006
Цей фільм був знятий задовго до того, як головний сім’янин нашої планети отримав своє звання.
У стрічці "Визнайте мене винним" Він Дизель постає з пишною шевелюрою, не водить суперкари, не розповідає з суворим виглядом про таку цінность життя, як сім’я, і вже точно не намагається знищити вас поглядом.
Тут він зображує дотепного і веселого гангстера, який вирішує відмовитися від послуг адвоката і захищати себе сам, створюючи комічні ситуації навколо справи і своїх свідчень. Та й погодьтеся – побачити головного борця за сім’ю, де він намагається їй допомогти, але в рамках закону – це коштує чимало. Фільм заснований на реальних подіях, тому буде подвійно цікавий тим, хто цікавиться історією американської злочинності або юриспруденцією.
- Адам Сендлер
Роль: Чарлі Файнман
Фільм: Спорожніле місто
Рік: 2007
“Улюбленець” кінокритиків, коли справа заходить про якість фільмів і погану акторську гру, Адам Сендлер вже стільки разів був номінований на "Золоту малину", що здавалося, він ніколи не вирветься з жанру третьосортних комедій.
Актор, проте, робив кілька спроб виконати драматичну роль. Одна з найуспішніших – Чарлі Файнман із драми "Спорожніле місто". Тут він зумів передати життя і внутрішній світ людини, яка пережила страшну трагедію, яка розділила життя на "до" та "після". І хоча комусь із глядачів буде незвично бачити актора в подібному образі, для інших ця роль може стати справжнім відкриттям. Сендлер може і вміє грати серйозні ролі, але чому в його фільмографії їх так мало, залишається загадкою.
- Шарліз Терон
Роль: Ейлін Ворнос
Фільм: Монстр
Рік: 2003
Кажучи про акторок, найбільш успішною роллю "поза образом" може похвалитися Шарліз Терон. Акторка зіграла реальну серійну вбивцю із США в трилері 2003 року "Монстр".
Для цього їй довелося пройти певні перетворення. Щоб відповідати своєму прототипу, їй довелося набрати вагу і сісти в крісло гримерів, які змінили акторку з красуні у чудовисько. У всіх можливих сенсах.
- Вуді Гарельсон
Роль: Езра Тернер
Фильм: 7 душ
Рік: 2008
У послужному листі цього актора є різні ролі. За майже тридцятирічну кар’єру він втілював найманих убивць, психопатів, продажних полісменів та інших ексцентричних особистостей.
У цьому фільмі у Вуді другорядна роль, яка займає приблизно 5 хвилин екранного часу, але не губиться на тлі інших.
Добрий та чуйний незрячий продавець м’яса, який віртуозно грає на піаніно, сильно контрастує зі звичними амплуа актора. Саме цим він і запам’ятовується.