• UA
  • RU
  • Актуальні новини

    Небезпека у колодязях: якість підземних вод на Дніпропетровщині не відповідає нормам, у Кам’янському районі виявлено нітрати

    Фахівці Державної установи "Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" підбили підсумки моніторингу якості питної води з підземних джерел за другий квартал 2026 року. Результати досліджень громадських та індивідуальних колодязів виявилися тривожними, адже значна частина проб не відповідає санітарно-хімічним та мікробіологічним нормативам. Ситуація безпосередньо стосується і жителів Кам’янського району, де зафіксовано небезпечний рівень забруднення води нітратами, що вже призвело до випадків отруєння серед дітей.

    Протягом звітного періоду лабораторні підрозділи перевірили 34 проби води з громадських колодязів. З них половина, а саме 17 проб, не пройшли перевірку за мікробіологічними показниками, а 18 проб виявилися нестандартними за санітарно-хімічними властивостями. У трьох випадках зафіксовано небезпечний вміст нітратів, причому ці порушення виявлені на території Кам’янського та Павлоградського районів. Ще гірша ситуация з приватними криницями: з 87 досліджених проб з індивідуальних колодязів 43 не відповідають хімічним нормам. За вмістом нітратів забраковано кожну четверту пробу, а географія цього забруднення охоплює Кам’янський, Дніпровський та Нікопольський райони. Також у 22 випадках з 74 приватна вода виявилася незадовільною за мікробіологією.

    Вживання такої води загрожує спалахами інфекційних кишкових захворювань, проте найбільшу загрозу підземні води несуть через ризик виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії. Це неінфекційне захворювання розвивається, коли вміст нітратів перевищує 50 мг на кубічний дециметр. Токсини блокують транспортування кисню кров’ю, викликаючи кисневе голодування тканин. Найбільш вразливими є діти до трьох років та немовлята, для яких гостре отруєння може стати летальним. Цього року в області вже офіційно зареєстровано два випадки цього небезпечного захворювання у дітей раннього віку, яких рослили їжею, приготованою на колодязній воді із завеликим вмістом нітратів.

    Медики застерігають, що звичайне кип’ятіння не очищує воду від нітратів, а навпаки збільшує її токсичність через випаровування чистої води. Для приготування дитячого харчування та пиття немовлятам дозволено використовувати виключно фасовану бутильовану воду. Дорослим мешканцям також радять перейти на доочищену воду, якщо колодязь не перевірено в лабораторії.

    Власникам джерел нагадують про необхідність чистити та дезінфікувати криниці щонайменше раз на рік, забороняють мити машини чи утримувати тварин ближче ніж за 50 метрів від джерела, а вигрібні ями облаштовувати на відстані не менше 20 або 50 метрів залежно від типу ґрунту. У разі появи перших ознак отруєння (синюшність шкіри навколо рота, задишка, блювота чи слабкість) необхідно терміново викликати лікарів. Поточні результати перевірок уже передані органам місцевого самоврядування та Держпродспоживслужбі для вжиття невідкладних заходів.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram