Слідами історичного фото: стара школа в Кам’янському
Ось таке фото 87-річної давності знайшов і опублікував на своєму сайті відомий кам’янський журналіст і краєзнавець Віктор Куленко. Знімок фотографа Могилевського у журналі "Огонек" № 23 за 1935 рік зафіксував будівництво нової школи в місті Кам’янському на Дніпропетровщині. Ця світлина й стала для нас приводом згадати історію непересічної будівлі.
Отже, влітку 1935-го у верхній частині тодішньої вулиці Сировця, а нині – проспекту Тараса Шевченка розгорнулося будівництво однієї з нових шкіл міста. Будівлю закладу за типовим проєктом архітектора Гамзе, розрахованим на 400 учнів, звели якраз до початку навчального року. Цікаво, що в тому-таки 1935 році на цій же вулиці було споруджено ще одну школу – № 16, нинішній старий корпус колегіуму.
Нова школа отримала номер 18 та містилася тут (із перервою на війну, коли в будівлі розташовувався спочатку німецький, а потім радянський госпіталь) до 1969 року, коли переселилася до нового сучасного комплексу на вулиці Звенигородській. Згодом у довоєнній будівлі розташувався міський Будинок піонерів. Із такої нагоди було виконано масштабний благоустрій довколишньої території та оновлено саму будівлю. Зокрема, вертикальне скління обох сходових клітин закладу прикрасили вітражі художника Михайла Мігріна.
Із здобуттям Україною незалежності Будинок піонерів став Центром позашкільної роботи та дитячої творчості й перебрався до колишнього Будинку політосвіти. Відтоді у довоєнній шкільній будівлі розміщуються офіси різних фірм. На жаль, декілька років тому суцільне скління сходів переробили на невеликі вікна, і вітражі зникли – схоже, не лишивши по собі навіть фото…