27 лютого відзначається День обізнаності про аносмію. Він був започаткований з ініціативи американця з нюховою дисфункцією Даніелом Шейн у 2012 році, потім підтриманий благодійними, освітніми та медичними організаціями на міжнародному рівні. Цей День має за мету звернення уваги суспільства до проблеми втрати нюху, залучення до профілактики (регулярний візит до лікарів, рентгени, бактеріологічні аналізи тощо) та вчасного лікування захворювань, які можуть призвести до аносмії. Про це нагадали фахівці Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту Кам’янського.
Аносмія — втрата нюху. Може бути тимчасовою або постійною. Зазвичай йдеться про повну втрату нюху, але частіше зустрічається часткова (вибіркова) аносмія на деякі речовини. Також можливі інші порушення: неповна втрата нюху — гіпоосмія, збільшення чутливості нюху — гіперосмія, нюхові галюцинації.
Практично кожна людина в певний момент свого життя стикається із погіршенням або втратою нюху. Найчастіше це пов’язано із вірусними інфекціями, травмами голови (молоді люди), хворобою Альцгеймера (літні люди). Проте існують і інші захворювання, що асоціюються з цим станом. У сприйнятливих людей аносмія може розвинутися в результаті прийому деяких лікарських препаратів. Поліпи, пухлини, інші інфекції в носі, а також алергічний риніт можуть впливати на здатність сприймати запахи.
Втрата нюху або смаку може бути викликана серйозними інфекціями приносових пазух або розвинутися в результаті променевої терапії при лікуванні злоякісної пухлини. Ступінь впливу тютюну остаточно не встановлена. У дуже рідкісних випадках людина народжується без нюху.
Варто також відзначити, що поступове зниження нюху є частиною процесу старіння. За даними статистики до 80% людей старше 70 років мають значне зниження нюху.
На даний час розлад нюху вважається одним із симптомів COVID-19. Вірус пошкоджує нюховий епітелій у верхній порожнині носа. Симптоми можуть бути різного ступеню вираженості – від незначного спотворення до повної втрати. Позитивним є те, що поствірусна аносмія зазвичай минає самостійно, приблизно у 80%.
“Лікування аносмії непросте завдання. В першу чергу необхідно звернутися до спеціалістів та розібратися з причинами такого стану. Тільки лікар здатен встановити причину та призначити адекватне лікування. Самолікування неприпустиме”, – наголошують фахівці.
Нюх застерігає нас від зіпсованих продуктів та витоку газу, диму при пожежі і т.п. При втраті чи порушенні нюху варто бути особливо обережними з продуктами харчування, особливо консервованими, та такими що тривало зберігаються. Слідкувати за термінами придатності, а також посилити протипожежну та газову безпеку.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram