Найпопулярніші питання кам’янчан до юристів
Укладення та розірвання шлюбу. Саме ці питання з початком повномасштабного вторгнення увійшли у ТОП найбільш запитуваних у юристів системи безоплатної правничої допомоги. Тож, наша редакція вирішила у цій статті разом з юристами розібрати нюанси при укладанні та розірванні шлюбу.
Коли можна заміж?
Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у 18 років. За заявою особи, яка досягла 16 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Хто не може перебувати в шлюбі між собою?
- особи, які є родичами прямої лінії споріднення;
- рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра;
- двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;
- усиновлювач та усиновлена ним дитина.
Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.
За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.
Час та місце реєстрації шлюбу
Шлюб реєструється після спливу 1 місяця від дня подання заяви. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану. За заявою наречених реєстрація шлюбу може відбутися в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Документи, які необхідні для реєстрації шлюбу
- Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Також можна надіслати онлайн-заяву за допомогою електронного порталу “Дія”.
- При поданні заяви жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ.
- Заяви про державну реєстрацію шлюбу в органах державної реєстрації актів цивільного стану України громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном, приймаються при пред’явленні паспорта.
Шлюб може бути припинено/розірвано внаслідок:
- смерті одного з подружжя або оголошення його померлим;
- за спільною заявою подружжя, яке не має дітей в органах ДРАЦС;
- за заявою одного з подружжя в органах ДРАЦС, якщо другий із подружжя: визнаний безвісно відсутнім; визнаний недієздатним;
- на підставі рішення суду із позовною заявою про розірвання шлюбу одним з подружжя так і за спільною заявою подружжя.
У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.
Якщо подружжя має дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, це можливо лише у судовому порядку. У разі розірвання шлюбу судом, він припиняється у день набрання чинності рішенням суду.
Чим може допомогти система безоплатної правничої допомоги?
Якщо ви потребуєте консультації юриста, роз’яснень ваших прав та як їх відновити у разі порушення, звертайтеся до системи безоплатної правничої допомоги:
- за телефоном 0 800 213 103
- у телеграм https://t.me/LegalAidUkraineBot
- до найближчого бюро правової допомоги https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1er4ZNvS4q5ULH8SJpBRxs_-nqqYnNoYg&ll=48.89106229109336%2C31.17295&z=6