Чи все ми знаємо про ранкові напої?
Ранок багатьох кам’янчан починається з ароматної кави або з приємного чаю. Ця ранкова традиція є невід’ємною частиною нашого життя. Погодьтесь, що починаючи день з улюбленого напою, ви вже робите його краще.
Давайте розберемося, як це впливає на ваш настрій та здоров’я.
Справа в кофеїні?
Основною причиною, чому ми починаємо день разом з будь-яким з цих напоїв – це відчуття бадьорості після вживання. На це впливає кофеїн, який міститься в них. Дехто вважає, що він є тільки в каві, але це не так.
У середній чашці звареної фільтрованої кави міститься від 80 до 115 міліграмів кофеїну, а ось в чашці чаю – 40 міліграмів. Якщо порівнювати вміст кофеїну у цих напоях, за кількістю, безперечно, перемагає кава. Однак, це не завжди означає кращу здатність пробудити мозок.
Насправді, на бадьорість впливає не лише доза кофеїну, а ще й наше сприйняття. Сила запаху та смаку улюбленого напою найкраще пробуджують наш організм. Також, на думку деяких експертів, вживання 3-4 чашок кави на день знижує ризик діабету 2-го типу на 25% у жінок та чоловіків. Поліпшується уважність, знижуються дратівливість та тривожність. Також це непогана профілактика проти розвитку депресії та її симптомів. Обидва напої здійснюють і помірний позитивний вплив на серце. Хоча кава в цьому плані виявляється трохи ефективнішою. Чай же більше захищає від розвитку раку, його регулярне вживання нормалізує обмін речовин.
Але, не будемо забувати, що в кожної медалі є дві сторони.
Темна сторона ранкових напоїв
Почнемо з першої відмінності ранкових напоїв та розглянемо маленький мінус одного з них. Вчені з Університету Саррея у Великій Британії помітили – люди, які випивали протягом дня чай, вночі засинали куди легше й спали довше, ніж ті хто пив каву. Це і є ефектом вищої дози кофеїну в каві.
Не забуваємо й про те, що ці напої відомі своїм впливом на вигляд наших зубів, надаючи їм жовто-коричневий відтінок. Але який з них має найгірший ефект? Багато стоматологів погоджуються з тим, що природні пігменти чаю швидше пристають до зубної емалі. Ефект посилюється, якщо ви користуєтесь ополіскувачем для рота з хлоргексидином, який, притягує та зв’язує мікроскопічні частки.
А найголовніший мінус кави – це ризик стати "каво залежним", що призведе до більшої втоми протягом дня, та погіршення самопочуття. Із часом це погрожує хронічним відчуттям втоми, дратівливості, порушенням сну.
Якщо порівнювати ці два напої, то різниця між ними не така й велика. Головне – не зловживати кількістю. Чашка гарячої кави чи чаю вранці організму точно не нашкодить. Не забувайте про маленьку ранкову традицію і робіть свій день з самого початку найкращим!