Загублена спадщина, що відродилась в українській моді: як знайшли загублений портрет Єлизавети Скоропадської
Український бренд етнічного одягу Etnodim відтворив вишиванку Єлизавети Скоропадської, дочки гетьмана Павла Скоропадського, за картиною, яка вважалася втраченою.
Сам портрет Гетьманівни Скоропадської раніше вважався зниклим, аж доки до Музею Гетьманства не звернулася Катерина Шалль із містечка Оберстдорф.
Жінка повідомила, що втрачена картина вже 40 років висить у їхньому родинному будинку.
“Моєму батькові було 15 років. У місцевій газеті він побачив оголошення про те, що в Оберстдорфі ліквідується якесь домогосподарство. Батько збирав марки, тому вирушив на пошуки рідкісних екземплярів – а раптом би знайшов. Але натомість побачив картину, що просто стояла за дверима. Його одразу вразили кольори та жінка, яка була на ній зображена. Батько запитав у спадкоємців, що буде з картиною. Господар відповів: “Можете забрати, інакше картина опиниться на смітнику”. Батько приніс портрет додому та повісив у своїй дитячій кімнаті. Портрет провисів там останні 40 років, доки його не помітила вже я”, – процитував історик пані Катарини Шалль.
Памʼятку й надалі зберігатимуть у Німеччині, поки триває повномасштабна війна РФ проти України. Натомість відновлену вишиванку від Etnodim передали до колекції музею.
“Цей портрет вважався зниклим в буревіях ІІ Світової війни та був відомий лише за фотографією. Історія його збереження неймовірна! Понад 40 років він був окрасою їхнього будинку, а загадкова пані на ньому зачаровувала членів великої сімʼї та друзів. Пані Катерина не знала, хто та прекрасна жінка з нього і вирішила почати пошук через Інтернет. Так вона вийшла на Музей Гетьманства”, – зазначає історик, голова експертної топонімічної комісії Києва Алфьоров.
Робота над реконструкцією сорочки почалася з вивчення фотографії портрета Скоропадської. У розробці орнаменту та крою сорочки Скоропадської у нагоді стали експертиза в регіональних особливостях Полтавської вишивки, відкриті діджитал архіви приватного зібрання “Відкрита скриня” та колекції Музею Івана Гончара.
Сорочку Skoropadska можна замовити на сайті Etnodim, а також у київському шоурумі на вулиці Верхній Вал, 58/28. Ціна виробу складає 9200 гривень.
Єлизавета Павлівна Скоропадська – донька гетьмана Павла Скоропадського, скульпторка, більшість творів якої загинула під час Другої світової війни, громадська діячка та амбасадорка України з козацького старшинського роду Скоропадських, родовід яких ведеться з 17 сторіччя, жила в еміграції, але обов’язком вважала покласти життя на користь країни. Брала активну участь у Гетьманському русі, виконуючи функції секретаря гетьмана Павла Скоропадського. У 1930-х роках була членом Комітету допомоги голодуючим в Україні. Під час Другої світової війни опікувалася українцями, які перебували на примусових роботах в Німеччині. А після смерті старшої сестри очолила Гетьманський рух як найстарша в роді Скоропадських відповідно до написаних Павлом Скоропадським “Актів про дідичність Гетьманської Влади та порядок правопереємства в нашому Роді на принципі Старшинства”.
Раніше ми писали: Який зв’язок між українським мистецтвом і Пабло Пікассо?