Зубри Полісся на межі зникнення, а врятувати їх може кохання
На територію Національного природного парку "Залісся" зубрів завезли в 1967 році з Біловезької Пущі. Вісім тварин утворили заліську субпопуляцію, що й нині мешкає в умовах напіввільного утримання. Огороджена площа угідь величезна – 14,8 тис. га, але в березні 2022 року значна їхня частина була знищена внаслідок російського військового вторгнення на територію України.
Їхня домівка разом із навколишніми селами стала ареною бойових дій. Територія "Залісся" зазнала потужних артилерійських і мінометних обстрілів, лісовими дорогами пересувалися військові підрозділи й техніка. Війна вплинула на загальний стан зубрів у природному парку: серед них не залишилося жодного дорослого самця. Якщо найближчим часом не заселити туди хоча б одного бика, то ця субпопуляція приречена на вимирання.
Найближчим місцем, де є самці зубрів є ландшафтний парк "Дністер" на Вінниччині. Один чи два самці зубра з Вінниччини можуть врятувати стадо в "Заліссі", але для цього тварині треба подолати близько 300 км.
Переміщення будь-якої тварини, навіть свійської, вимагає ретельної підготовки та часу. Для переселення найбільшої наземної тварини Європи знадобляться рік скоординованих дій та стартові 400 000 грн.
Робітники парку "Залісся" уже розробили ретельний план дій
1-й етап. Отримання спеціального дозволу на відлов і переміщення зубра
Цей дозвіл видає Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, і його отримання є обов’язковим для початку робіт, оскільки зубр є твариною Червоної книги України. Процес отримання дозволу включає попереднє погодження в різних інституціях. Цей процес триває, і WWF-Україна вже отримав перші погодження.
2-й етап. Підготовка до вилову
Підготовку детального покрокового плану роботи здійснюють експерти-науковці. Зокрема, вони вибирають тварин, метод та спосіб відлову, час його проведення. Також залучають ветеринарів для контролю здоров’я тварини, виготовлення кліток для перевезення зубра, запасають корми для приманювання, підгодівлі тощо.
3-й етап. Відлов зубра і його транспортування
Початок роботи, до якої так довго готувалися: залучення фахівців для відлову, забір і проведення необхідних аналізів ветеринарами, фаховий нагляд за станом здоров’я тварини, добір відповідного транспорту для перевезення, залучення спецтехніки для завантаження тварини у транспорт, переміщення до місця випуску, розвантаження тощо.
4 етап. Випуск зубра та подальший моніторинг
Після перевезення тварини все тільки починається. На цьому етапі необхідні карантинне утримання зубра у вольєрі та підгодівля, обстеження тварини ветеринарами та іншими експертами, повторний забір аналізів, випуск із вольєра та подальший моніторинг успішності адаптації зубра у стаді за допомогою фотопасток і телеметричних нашийників. Інструменти моніторингу здатні дати цінну інформацію про інтеграцію самця або декількох у стадо, що буде свідченням успішності втілення нашого задуму з порятунку стада зубрів у "Заліссі".
У XVII–XIX століттях існування зубрів вже було під загрозою через надмірний неконтрольований промисел і браконьєрство. У більшості країн Європи, зокрема в Україні, зубра в дикій природі знищили повністю. І лише завдяки природоохоронним заходам вдалося частково відновити окремі субпопуляції. Порівняно з початком 90-х років минулого століття чисельність зубра в Україні скоротилася майже вдвічі: 5 субпопуляцій вже зникло і “Залісся” може стати наступним.
"Зубр це частина нашої природної спадщини, вид який був втрачений в природі під час Першої Світової війни, та вид який вдалося відновити зусиллями ентузіастів десятиліттями по тому. Любов до природи – частина української національної ідентичності, разом ми зможемо відновити те що забрала війна." – Богдан Вихор, виконавчий директор WWF-Україна.
Волонтерами уже зібрано 209 355 гривень із необхідних 400 000 гривень. WWF-Україна пропонує усім небайдужим приєднатися до збору заради спасіння червонокнижних велетнів.