• UA
  • RU
  • Таємниця старого заводу і Кам’янське 1935 року на знімку неймовірної долі

    03 Квітня, 2023

    «Житлові будинки робітників цегельного заводу в м. Кам’янському Дніпропетровської області. 1935 р.», — так підписано цю фотографію, доля якої цікава сама по собі.

    Колись цей знімок належав до Всеукраїнського центрального кінофотоархіву, що під час Другої світової війни лишився в окупованому нацистами Києві. Восени 1943 року, коли до столиці вже наближалися радянські війська, гітлерівці вивезли архівні матеріали, які згодом були розпорошені та частково втрачені. Лише за часів незалежності завдяки пошуковій роботі українських архівістів групу фотодокументів було повернуто Федеральним архівом Німеччини. Нині ці матеріали увійшли до фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву.

    Фотографію в архіві віднайшов кам’янський краєзнавець Дмитро Кубанов, який з першого погляду встановив локацію знімка. Отже, світлину зроблено з району перехрестя сучасних вулиць Юрія Волкова та Григорія Дубініна в напрямку вулиці Республіканської.

    Таємниця старого заводу і Кам’янське 1935 року на знімку неймовірної долі

    У правій частині знімка вишикувалися бараки, які були невід’ємною частиною Кам’янського часів індустріалізації. Ліворуч, за дерев’яною огорожею, бачимо молодий сад, який у ті роки простягався звідси й до Цегельного провулку. За садом видніється найближча з трьох «рядкових» двоповерхівок – цей комплекс простояв незмінно від початку тридцятих років до літа 2020-го, коли один із його будинків зазнав нищівної пожежі.

    Таємниця старого заводу і Кам’янське 1935 року на знімку неймовірної долі

    Уже на початку п’ятдесятих, відповідно до повоєнного генплану міста, в цьому районі постала житлова забудова Дніпровського металургійного заводу. Сучасна вулиця Волкова в ті часи звалася Кадровою, а вулиця Дубініна була Кадровим провулком. Назви мають просте пояснення: мешкали тут кадри, тобто працівники заводу.

    Таємниця старого заводу і Кам’янське 1935 року на знімку неймовірної долі

    Окрім квартирних житлових будинків, тут з’явилися два дитсадки, численні гуртожитки, їдальня на Республіканській і тепер уже колишня школа № 25 (первісно – вечірня школа № 9 робітничої молоді металургійного заводу), яка замкнула перспективу Кадрового провулку.

    Таємниця старого заводу і Кам’янське 1935 року на знімку неймовірної долі

    На нинішню територію переноситься центральний ринок, а на місці довоєнного Нового базару постає квартал монументальних будинків із наріжною вежею, зведений знову-таки металургійним заводом.

    Таємниця старого заводу і Кам’янське 1935 року на знімку неймовірної долі

    А де ж розташовувався той цегельний завод, будинки якого потрапили на фото 1935 року? Про це виробництво явно нагадує назва Цегельного провулку, яка збереглася дотепер. Тобто розташовувався завод десь поблизу. Але жодною певною інформацією про це підприємство ми, на жаль, не володіємо… Може, хтось знає більше?

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

     

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити