• UA
  • RU
  • Дев’ятий мікрорайон лівобережжя Дніпродзержинська-Кам’янського: нереалізовані плани

    9-й мікрорайон – найперший за часом будівництва і найцікавіший на лівобережжі. Експериментальні школа та дитсадок – перші такі в СРСР. Величезна дуга житлового комплексу Наддніпрянського проспекту із секціями, піднятими на колонах. Чіткий ритм забудови проспекту Перемоги разом із легендарним гуртожитком колишнього домобудівного комбінату.

    Проєкт мікрорайону було розроблено Київським науково-дослідним і проєктним інститутом містобудування (головний архітектор проєкту Тарас Григорович Довженко) та реалізовано у відповідності до генерального плану. Проте дещо із запланованого так і не втілилось у життя.

    На розі мікрорайону між будинками 1А та 1Е по Наддніпрянському проспекту було запроєктовано 12-поверхову блок-вставку, яка би зв’язала цю забудову в єдину, майже кілометрову мегаструктуру. А біля будинку 1Д передбачалося ще звести невелику в плані дев’ятиповерхівку.

    Не судилося постати унікальному громадсько-торговельному центру (проєкт – на фото внизу) між 9-м і 10-м мікрорайонами. Будівництво його було розпочато, потім припинено, а в дев’яності незавершений комплекс розібрали.

    З боку проспекту Перемоги намічалося побудувати чотири 12-поверхівки із вбудовано-прибудованими торговельними приміщеннями. Зрештою було споруджено лише будинки №3 та №19, інші ж два – біля будинку №11 та гуртожитку домобудівного комбінату – лишилися нереалізованими.

    На місці тимчасових торговельних павільйонів передбачалося звести монолітний житловий будинок на 21–24–27 поверхів із розвиненими приміщеннями двох-трьох перших поверхів молодіжного центру. Будинок мав бути одним із найвищих на лівобережжі та з містобудівного погляду замикати перспективу в’їзду з греблі ГЕС. Проєкт його не пішов далі ескізної стадії.

    За цим будинком, з урахуванням приросту населення мікрорайону, було запроєктовано будівництво ще одного дитсадка, однотипного з існуючим. Крім цього, з боку гесівської греблі передбачалося збудувати невелику автостанцію міжміського сполучення.

    Але і в своєму реалізованому вигляді 9-й мікрорайон є найдостойнішим містобудівним витвором, а забудова Наддніпрянського проспекту в його межах – найвидатнішим ансамблем житлових будинків 70-х – початку 80-х років у місті.

    Читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram