• UA
  • RU
  • Як на центральній площі Дніпродзержинська (Кам’янського) «прожектори» з’явилися

    02 Листопада, 2021

    На фотографіях Транспортної площі (згодом – площа Леніна, нині майдан Героїв) пятдесятих – шістдесятих років відразу привертають увагу високі світильники, прикрашені чавунним литвом. Коли та за яких обставин вони зявилися?

    Про це згадується в публікації «Почались роботи по реконструкції Транспортної площі» (Розмова з начальником будівельного управління т. Захаревичем) у газеті «Дзержинець» від 19 квітня 1952 року.

    Саме тоді, на початку 50-х, формується архітектурний ансамбль площі та всього центру міста. Зростають величні багатоповерхові будинки, проводиться благоустрій територій, створюються зелені зони. Зовсім скоро дві вулиці – Заварихіна (від площі до пам’ятника «Прометей») та Нову Запорізьку (від площі в нагірну частину міста) – об’єднають у центральну міську магістраль, яку назвуть проспектом Леніна (нині проспект Свободи).

    У межах реконструкції всю площу було заасфальтовано, а перед цим на ній влаштовано каналізацію. Та, мабуть, найбільший інтерес становлять масштабні переноси трамвайних колій, які виконувалися тут. По всій довжині Нової Запорізької колію маршруту №2, яка раніше пролягала набагато ближче до житлових будинків, перенесли на відстань 15–17 метрів від забудови. Причому ці роботи проводилися без припинення пасажирських перевезень. А на прилеглій до площі ділянці вулиці Сировця (нині проспект Тараса Шевченка) трамвайні колії, що проходили ближче до північної сторони, перенесли на середину вулиці – це дозволило створити з обох її боків затишні сквери.

    «На Транспортній площі, згідно проекту, не повинно бути жодної трамвайної мачти. Тут буде ряд великих прожекторів. Встановлення їх може затриматись, бо до цього часу ще не готові проекти. Треба сподіватись, що начальник відділу капітального будівництва заводу ім. Дзержинського т. Сторожко, від якого це залежить, прискорить роботи не тільки по виготовленню проектів, але і самих прожекторів», – зазначалося в публікації. І можна бути впевненими, що після статті в міській газеті всі роботи були виконані у найкоротший строк.

    У сімдесяті роки ці «прожектори» на площі були замінені сучаснішими світильниками. Але чавунне литво внизу на їхніх стовпах зберігалося аж до дев’яностих.

    Використано знімки з листівки 1969 року та з альбома «Город пламенных зорь Днепродзержинск» 1976 року.

    Читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити