• UA
  • RU
  • АСТАНАВІТЄСЬ! 8 кінофраншиз, які зайшли надто далеко

    23 Жовтня, 2021

    Є в світовому кінематографі фільми, які встигли стати справжніми серіалами. Хіба що серії йдуть по півтори з гаком години. І чим далі, тим гірше. Чи то сценаристи лінуються, чи то всім стає начхати на результат, чи то все разом. Сьогодні хотілося б згадати кілька кінофраншиз, автори яких зайшли занадто далеко у своїх творчих потугах.

     

    Смертельні перегони (4 частини)

    Ремейки – річ дуже складна. Особливо, якщо в оригінального фільму є Сильвестр Сталлоне. Так сталося зі «Смертельними перегонами», які вийшли у 1975-му. Там все це було. Але у новому фільмі інтерконтинентальні перегони замінили круговими заїздами, а Слая – Джейсоном Стейтемом.

     

     

    Ідея, фактично, стала більш приземленою – якщо в оригіналі переможець кривавих змагань отримував право потиснути руку Президенту, то в ремейку він після 5 перемог отримує свободу. Справа в тому, що гонщики з фільму 1975 року були кимось на кшталт психованих знаменитостей, а в ремейку їх зробили в’язнями. В цілому, це рідкісний випадок, коли ремейк не гірше оригіналу, а в чомусь навіть і краще. Фільм 2008-го року не копіює яскравість і деяку абсурдність оригіналу. Тут все більш наближене до реальності.

     

     

    Але з новими «Смертельними перегонами» сталося щось страшне. Мова про їхнє продовження. Чомусь автори вирішили розвинути свій «всесвіт», розкрити в наступних частинах другорядних персонажів, зробити сюжет ще більш абсурдним і дурнуватим, а ще взяти акторів, які багато років підкорюють категорію «Б».

     

    Напевне, саме тому всі наступні частини цієї саги виходили відразу на носіях і навіть не намагалися підкорювати широкий, себто кінотеатральний прокат.

     

    Інший світ (5 частин)

    І знову маємо франшизу, яка пішла в Санта-Барбару. Перша частина – крутий та стильний бойовик у стилі нуар. Так, зав’язка для сюжету стандартна і сам він простий, як двері, але наскільки ж вдало все поєднано! Актори, саундтрек, операторська робота, режисура – все зійшлося в одну цільну картину. Збори були непоганими, тож, як підсумок, глядач сам попросив продовження.

     

     

    А кіномитці раді старатися – знову наділи на Кейт Бекінсейл латексний костюм і змусили винищувати орди вогогів. З кожною новою частиною загострення пристрастей та рівень складності, з якою треба перемогти суперників, виростали. У якийсь момент вони досягли свого абсурду, тому що виявилося, що у головної героїні є дочка, яку супермегапотужна та обов’язково зловісна корпорація хоче використати в своїх злих цілях. Це дуже сильно перетинається з іншою кінофраншизою, про яку мова піде далі.

     

    Термінатор (6 частин)

     

    Продовжимо нашу подорож культовим фантастичним фільмом «Термінатор». Перша частина була трилером, що межує з фільмом жахів, друга – стала еталонним бойовиком з розкішною драматичною розв’язкою. Здавалося б, історія закінчена, але майже 20 років потому випустили третю частину, де ворогом Залізного Арні зробили… кіборга-жінку. Це був 2003 рік, фемповістка не стояла так гостро, тож деякі критики навіть знайшли такий підхід новаторським, втім якості фільму він ніяк не допоміг.

     

     

    Після цього вийшов четвертий фільм, пов’язаний з оригінальною історією лише сюжетно. У 2015-му глядачі побачили Генезис, який, м’яко кажучи, був не до смаку глядачам (оцінка в 6,3 на IMDb говорить сама за себе). Останньою (дуже на це сподіваємося) частиною стали «Темні долі», що вийшли в 2016. І якщо 4-й фільм можна розглядати, як окремий проект в тому ж всесвіті, то в 3-й, 5-й і 6-й частинах пішли в такий чад, що й сказати страшно. Багато шанувальників робота-вбивці схиляються до того, що «Термінатор» – це дилогія.

     

     

    Решта фільмів зняті лише з однією метою – заробити грошей та паралельно догодити примхливому глядачеві. Гумор? Додамо. Феміністська повісточка? Будь ласка, навіть не одна! Картонні та відверто дурні герої та лиходії? Є! Все зробимо, ви, головне, до кінотеатрів йдіть. І глядач, хоч і плюється, але йде. Залишається лише сподіватися, що улюбленого мільйонами Т-800 не зроблять трансгендером, який буде воювати за пригноблених.

     

    Оселя зла (6 частин)

    У випадку з «Оселею зла» все доволі цікаво. Справа в тому, що коли кіномитці придбали права на екранізацію, першою вимогою компанії, що виробляє гру, був максимальний відхід від ігрових канонів. Так і з’явився персонаж на ім’я Еліс, яка гарно вдягається, красиво говорить, досконало знає англійську, але не факт, що знає іврит. А ще вміє стріляти з будь-якої зброї, практично не проявляє емоцій та й взагалі така собі супергероїня.

     

     

    Незважаючи на те, що касові збори всієї серії перевищили позначку в 1,2 млрд доларів, оцінки у кожній частині коливаються від 20 до 37 відсотків. Український глядач франшизу прийняв краще – глядацькі оцінки в середньому досягають 7-8 балів з 10. З кожною наступною частиною ця жуйка втратила свій смак, але смакові рецептори глядачів, мабуть, це не відчули.

     

    У підсумку в своїх сценарних вишукуваннях автори додали до фільму персонажів із гри, гротескних чудовиськ і притягнуті за вуха сюжетні лінії, де виявляється, що головний лиходій однієї частини був лише пішаком у суперлиходія з наступної. Судячи з коментарів, франшизу потрібно було закінчити ще після другої частини, але ж, як відомо, гроші не пахнуть.

     

    Пила (9 + частин)

     

    Зараз складно повірити, що фільм про маніяка, який найжорстокішими методами вчить людей цінувати своє життя, колись був дипломною роботою випускників інституту кінематографії. Перша частина стала відмінним прикладом психологічного трилера, до країв наповненого напругою та тривогою. Друга закріпила успіх першої, додавши до сюжету жорстоке та винахідливе насильство. Третя могла б закінчити історію головного лиходія.  І фільм заслужено зайняв би своє місце серед культових творів у жанрі жахів. Але чомусь захотіли розкрити передісторію Конструктора (таке прізвисько у фільмі маніякові дали журналісти).

     

    Однак замість міцного трилера з цікавим сюжетом, у кожній наступній частині, яких на сьогодні вже 9(!), глядач отримував чергову криваву баню, яка мала вкрай сумнівне сюжетне підгрунтя. Цікавим є факт, що ВСІ частини «Пили» мали кінотеатральний прокат. Хоча якщо врахувати, яку Санта-Барбару розгорнули сценаристи, логічніше було б зробити серіал, де можна розповісти хоч сотню історій, які якось пов’язані з Конструктором і його кредо.

     

    Повсталий з пекла (10 частин)

    Культова класика прямо з 80-х. Перший фільм шокував багатьох глядачів своїм гротеском і моторошним антагоністом. Другий закінчив історію першого, показавши походження головного лиходія та що з ним сталося. А далі пішло паразитування на заслугах і головних лиходіях. Змінювалися лише декорації.

     

     

    Цвяхоголового демона на ім’я Пінхед відправляли ламати життя найрізноманітніших людей – корумпованих поліцейських, гультіпак, бізнесменів. А ще по приколу його відправили до космосу. Не питайте, як. Починаючи з п’ятої частини, всі «Повсталі» продовжили повставати відразу на відео. Кінотеатри для франшизи закрилися. У 2020 році стало відомо, що готується перезапуск. Дуже сподіваємося, що це не будуть нові 10 частин одного й того ж. Хоча є почуття, що сподіваємося даремно.

     

    Форсаж (10+ частин)

    Саме цю франшизу ви чекали в цьому списку! І ось ми до неї дісталися. Наш сьогоднішній десерт – це головне СІМЕЙНЕ кіно планети. Вічно суворий, похмурий, холоднокровний та пафосний Він Дизель і його команда сім’я з разу в раз перемагають вічно професійних і досвідчених суперлиходіїв. У останніх завжди є два варіанти – або вони вмирають в боротьбі, або приймаються в сім’ю. Так було з братами Шоу з 7 і 8 частин.

    Перша частина, яка вийшла в уже далекому 2001 році, була гарним детективним трилером про стрітрейсінг і нелегкі будні поліцейського під прикриттям. Глядачам сподобалися похмура і серйозна атмосфера фільму, круті гоночні машини та харизматичні персонажі. Через пару років вийшла друга частина, яка стала яскравою, веселішою та взагалі більш позитивною.

     

     

    Критики просто знищили фільм, і він навіть отримав кілька номінацій на антипремію «Золота малина». Хтось навіть казав, що це через відсутність Віна Дизеля, як головної постаті серії. Потім був третій фільм, який добре виглядає – але лише як окремий твір. А далі автори, мабуть, стали потроху вживати речовини, що розширюють свідомість. З «Форсажів» поступово стали йти логіка, фізика та здоровий глузд в цілому.

     

     

    Історія звичайної вуличної банди гонщиків стала схожою на супергеройський бойовик. Герої у вогні не горять, у воді не тонуть, можуть їздити по повітрю, підірвати півміста, і звичайно ж, відправитися в космос. А ще тут люблять воскрешати вбитих персонажів, буквально витягаючи їх за вуха з того світу. Просто й глядачі люблять, і сюжет вимагає – чом би й ні? На момент написання цього матеріалу в розробці знаходиться 11-а частина франшизи, де героїв збираються зіштовхнути з… динозаврами!

    (ні, це не жарт)

    Якщо хочете відчути, чим став колись визначний фільм, подивіться першу частину і одразу ж одну з останніх.

    Зоряні війни (вся нова трилогія)

    Занепад серії почався в 2015-му, коли почала виходити нова трилогія. У ній, крім того, що майже не залишилося оригінальних акторів, автори пішли занадто далеко в потуранні новомодним соціальним течіям і світовим тенденціям. Тут вам і головних героїв замінили на відповідних для певних верств суспільства, і сюжет максимально спростили, зробивши культову франшизу звичайними тупуватими блокбастерами. У цих фільмах, незважаючи на їхній візуал, зникла душа. Адже саме це колись допомогло завоювати серця мільйонів фанатів по всьому світу.

    БОНУС

    Нестримні (3+ частини)

    Франшиза, яка доводить, що стара гвардія має ще порох у порохівницях. Три частини цього бойовика “старої школи” радують глядачів, які виросли в 80-90-і, коли був розквіт бойовиків. У фільмі є все, щоб пустити сльозу ностальгії та від душі посміятися – абсурдність, самоіронія та бойові пенсіонери, які  вражаюче виглядають для свого віку. Купа перестрілок, суперточні герої та дотепні слова один одному подарують справжнє задоволення любителям тих самих фільмів епохи відеосалонів і відеопрокату. У планах є зняти четверту частину. Що ж, чекаємо. І ні, вона поки не зайшла занадто далеко. Втім, ця серія не подається, як щось вкрай серйозне, тож зайти далеко їй буде важко.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити