• UA
 • RU
 • Таємниці неандертальців: вчені відтворили обличчя жінки, яка жила 75 тисяч років тому

  02 Травня, 2024

  Нещодавно вийшов новий документальний фільм Netflix, у якому відтворено обличчя 75-тисячолітньої жінки-неандертальця, чий сплющений череп був знайдений і відновлений із сотень кісткових фрагментів командою археологів і консерваторів на чолі з Кембриджським університетом.

  Команда розкопала жінку неандертальця у 2018 році в печері в Іракському Курдистані, куди представники цього виду неодноразово поверталися, щоб поховати своїх померлих. Печера стала відомою після того, як наприкінці 1950-х років у ній було знайдено кілька неандертальців, які, як виявилося, були поховані один за одним.

  Шанідар. Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

  Фільм «Таємниці неандертальців», знятий науковим відділом BBC Studios, виходить на Netflix по всьому світу. Документальний фільм слідує за командою під керівництвом Джона Мура з Кембриджського та Ліверпульського університетів, яка повертається до печери Шанідар, таке ім’я дали давній жінці, щоб продовжити розкопки.

  «Черепи неандертальців і людей виглядають дуже по-різному», – каже доктор Емма Помрой, палеоантрополог з кафедри археології Кембриджського університету, яка знялася у новому фільмі.

  Печера в Іракському Курдистані. Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

  Вважається, що неандертальці вимерли близько 40 000 років тому, а нові знахідки їхніх решток дуже рідкісні. Неандерталець, показаний у фільмі, є першою людиною з печери за понад п’ятдесят років і, можливо, найкраще збереженою особиною, знайденою в цьому столітті.

  «Можливо, тепер легше зрозуміти, як відбувалося схрещування між нашими видами, адже майже всі, хто живе сьогодні, все ще мають ДНК неандертальців».

  Ретельне дослідження

  У Кембриджській лабораторії дослідники зробили мікро-КТ-сканування кожного блоку, а потім поступово розбавили клей і використовували скани для вилучення кісткових фрагментів. Провідний консерватор доктор Лусія Лопес-Полін вручну з’єднала понад 200 фрагментів черепа, щоб повернути йому первісну форму, включаючи верхню і нижню щелепи.

  «Кожен фрагмент черепа акуратно очищається, а потім знову додається клей і закріплювач для стабілізації кістки, яка може бути дуже м’якою, схожою за консистенцією на печиво, вмочене в чай. Це як 3D-пазл з високими ставками. На обробку одного блоку може піти більше двох тижнів».

  Команда навіть звернулася до судово-медичної науки – досліджень про те, як зміщуються кістки після травми тупим предметом і під час розкладання – щоб зрозуміти, чи були останки поховані, і як зуби вибивалися з щелепних кісток.

  Відновлений череп був відсканований і надрукований на 3D-принтері, що стало основою реконструйованої голови, створеної провідними світовими палеохудожниками і близнюками Адрі та Альфонсом Кеннісами, які наростили шари штучних м’язів і шкіри, щоб виявити обличчя.

  Адрі та Альфонс Кенніс. Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

  Новий аналіз переконливо свідчить про те, що Шанідар, була старою жінкою, на думку дослідників, їй було близько 40 років – значний вік для такої глибокої доісторичної епохи.

  Ця археологічна робота стала однією з перших, яка припустила, що неандертальці були набагато витонченішими, ніж примітивні істоти, як багато хто вважав, виходячи з їхньої кремезної статури та мавпоподібних брів.

  Подальші дослідження після знахідки Шанідар виявили мікроскопічні сліди обвугленої їжі в ґрунті. Ці обвуглені шматочки дикого насіння, горіхів і трав свідчать не лише про те, що неандертальці готували їжу – замочували і товкли бобові, а потім готували її, але й робили це в присутності своїх померлих.

  Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

  Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

  Це може вас зацікавити

  Худу і виснажену дику лисицю помітили у межах міста Дніпро: відео

  Лисицю, що несе свою здобич зубами, зустріли у районі “Тополь” міста Дніпра недалеко від зеленої...

  Залякав убитого горем літнього чоловіка: у Кам’янському районі злочинець ошукав батька загиблого військового на понад 2,5 млн гривень

  Мешканець Кам’янського району заволодів чужим майном обманним шляхом. Розслідуванням встановлено, що обвинувачений – місцевий підприємець,...

  Екологічне прибирання: дієвий засіб з домашніх інгредієнтів

  Завжди актуальним є питання чистоти вдома. Який засіб дієвий? Чи безпечно для дітей? Чи не...

  Юне дарування Дніпропетровщини: 16-річна дівчина увійшла до ТОП-10 кращих гітаристів світу

  Софія Жернових, ім’я цієї дівчини, учениці Нікопольського муніципального художнього училища, внесено до Державного реєстру України....

  Самогубство у Кривому Розі: 17-річна дівчина вистрибнула з вікна 9-го поверху

  19 травня у Кривому Розі, на вулиці Івана Авраменка, 17-річна дівчина випала з вікна 9-го...