Таємниці неандертальців: вчені відтворили обличчя жінки, яка жила 75 тисяч років тому

02 Травня, 2024 |

Нещодавно вийшов новий документальний фільм Netflix, у якому відтворено обличчя 75-тисячолітньої жінки-неандертальця, чий сплющений череп був знайдений і відновлений із сотень кісткових фрагментів командою археологів і консерваторів на чолі з Кембриджським університетом.

Команда розкопала жінку неандертальця у 2018 році в печері в Іракському Курдистані, куди представники цього виду неодноразово поверталися, щоб поховати своїх померлих. Печера стала відомою після того, як наприкінці 1950-х років у ній було знайдено кілька неандертальців, які, як виявилося, були поховані один за одним.

Шанідар. Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

Фільм «Таємниці неандертальців», знятий науковим відділом BBC Studios, виходить на Netflix по всьому світу. Документальний фільм слідує за командою під керівництвом Джона Мура з Кембриджського та Ліверпульського університетів, яка повертається до печери Шанідар, таке ім’я дали давній жінці, щоб продовжити розкопки.

«Черепи неандертальців і людей виглядають дуже по-різному», – каже доктор Емма Помрой, палеоантрополог з кафедри археології Кембриджського університету, яка знялася у новому фільмі.

Печера в Іракському Курдистані. Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

Вважається, що неандертальці вимерли близько 40 000 років тому, а нові знахідки їхніх решток дуже рідкісні. Неандерталець, показаний у фільмі, є першою людиною з печери за понад п’ятдесят років і, можливо, найкраще збереженою особиною, знайденою в цьому столітті.

«Можливо, тепер легше зрозуміти, як відбувалося схрещування між нашими видами, адже майже всі, хто живе сьогодні, все ще мають ДНК неандертальців».

Ретельне дослідження

У Кембриджській лабораторії дослідники зробили мікро-КТ-сканування кожного блоку, а потім поступово розбавили клей і використовували скани для вилучення кісткових фрагментів. Провідний консерватор доктор Лусія Лопес-Полін вручну з’єднала понад 200 фрагментів черепа, щоб повернути йому первісну форму, включаючи верхню і нижню щелепи.

«Кожен фрагмент черепа акуратно очищається, а потім знову додається клей і закріплювач для стабілізації кістки, яка може бути дуже м’якою, схожою за консистенцією на печиво, вмочене в чай. Це як 3D-пазл з високими ставками. На обробку одного блоку може піти більше двох тижнів».

Команда навіть звернулася до судово-медичної науки – досліджень про те, як зміщуються кістки після травми тупим предметом і під час розкладання – щоб зрозуміти, чи були останки поховані, і як зуби вибивалися з щелепних кісток.

Відновлений череп був відсканований і надрукований на 3D-принтері, що стало основою реконструйованої голови, створеної провідними світовими палеохудожниками і близнюками Адрі та Альфонсом Кеннісами, які наростили шари штучних м’язів і шкіри, щоб виявити обличчя.

Адрі та Альфонс Кенніс. Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

Новий аналіз переконливо свідчить про те, що Шанідар, була старою жінкою, на думку дослідників, їй було близько 40 років – значний вік для такої глибокої доісторичної епохи.

Ця археологічна робота стала однією з перших, яка припустила, що неандертальці були набагато витонченішими, ніж примітивні істоти, як багато хто вважав, виходячи з їхньої кремезної статури та мавпоподібних брів.

Подальші дослідження після знахідки Шанідар виявили мікроскопічні сліди обвугленої їжі в ґрунті. Ці обвуглені шматочки дикого насіння, горіхів і трав свідчать не лише про те, що неандертальці готували їжу – замочували і товкли бобові, а потім готували її, але й робили це в присутності своїх померлих.

Кадр із фільму «Таємниці неандертальців» / Фото: Netflix

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити