Обробляємо ділянку від кліщів: на що звернути увагу
Щоб позбутися небезпечної навали кліщів, використовуйте спеціальні препарати і прикрасьте сад ромашками.
Чим небезпечні кліщі
Кліщі можуть бути переносниками небезпечних захворювань, які передаються через їхню слину. Це, наприклад, енцефаліт, піроплазмоз, бореліоз. Причому в зоні ризику перебувають не тільки люди, а й тварини. Однак визначити, чи заражений паразит, можна тільки в лабораторних умовах.
Як перевірити, чи є на ділянці кліщі
Паразити можуть жити в саду і городі протягом усього дачного сезону – з ранньої весни до осені. Зазвичай вони прокидаються після танення снігу, щойно температура повітря починає підніматися вище нуля градусів. Найактивніше кліщі поводяться у квітні, а також наприкінці серпня – на початку вересня.
Найчастіше ці павукоподібні мешкають у траві, чагарниках і густих заростях на висоті до 1,5 м, але можуть сидіти і в опалому листі, обрізаних гілках та іншому смітті. Тому під час пошуку паразитів обстежте всю ділянку. Для цього візьміть шматок білої тканини (наприклад, старе простирадло) і прикріпіть його до швабри або дощечки. Проведіть матеріалом по газону, чагарниках та інших місцях, де можуть жити кліщі. Періодично піднімайте тканину і дивіться, чи є на ній хтось.
Якщо ви виявили паразитів, приступайте до обробки ділянки спеціальними засобами.
Про що потрібно пам’ятати під час боротьби з кліщами
- Регулярно наводьте лад на своїй території: прибирайте сміття, зокрема й будівельне, опале листя і сухі гілки, скошуйте траву, проводьте обрізання чагарників, не допускаючи утворення густих заростей. Таким чином ви будете позбавляти паразитів їхніх улюблених місць проживання.
- Дрібні гризуни вважаються активними переносниками кліщів, тому уважно обстежте ділянку і постарайтеся видворити непрошених гостей.
- Заручіться підтримкою сусідів. Важливо, щоб вони не тільки зберігали порядок на своїх ділянках, а й проводили обробку одночасно з вами. Також не зайвим буде обприскати і прилеглу територію – наприклад, місця вздовж парканів і кромки лісу.
- Для обробки ділянки від кліщів використовуються хімікати, тож перед роботою з препаратами одягніть рукавички, окуляри, респіратор і захисний костюм із капюшоном із нетканого матеріалу, що закриває всі ділянки тіла. А щоб додатково убезпечити себе від паразитів, проводьте обробку у високих чоботях або черевиках, попередньо заправивши штани в шкарпетки. Також можна обприскати себе протикліщовими репелентами.
- Проводьте обробку ділянки безпосередньо після генерального прибирання, косовиці високої трави та газону, а також санітарної обрізки чагарників. А саму процедуру заплануйте на ранкові або вечірні години після заходу сонця – у цей час паразити найбільш активні, тобто буде більше шансів знищити їх. Важливо, щоб у момент обробки ділянки та протягом трьох днів була суха погода, інакше дощ змиє препарати раніше, ніж вони встигнуть подіяти.
- Всього за сезон знадобиться 1-2 обробки. Першу проводять приблизно у квітні після танення снігу – в цей час кліщі активно прокидаються. Другу планують на серпень – початок вересня, коли у паразитів настає пік активності.
- Під час процедури найкраще використовувати об’ємні садові обприскувачі з довгою трубкою, щоб легко дістатися до важкодоступних місць. Найзручнішими будуть автоматичні моделі, які забезпечують безперервне розпилення розчину і дозволяють діяти швидко.
- Якщо ви не хочете або побоюєтеся проводити обробку території від кліщів самостійно, зверніться до дезінсекторів. Фахівці приїдуть на ділянку і зроблять всю роботу за вас.
- Простежте, щоб під час обробки і протягом 3-6 годин після неї на ділянці не перебували люди без спеціального захисту і домашні тварини. Відразу після процедури залиште територію.
Як позбутися кліщів на ділянці спеціальними препаратами
Для боротьби з кліщами використовують акарициди – засоби, які знищують не тільки дорослих особин, а й їхні яйця. Одними з найефективніших вважаються рідкі препарати на основі фентіону, циперметрину і зета-циперметрину. Принцип дії засобів і запобіжні заходи під час роботи з ними схожі, але все ж можуть бути деякі нюанси, тому перед застосуванням уважно вивчіть інструкцію.
Одягніть засоби захисту і відповідний одяг. Зробіть розчин обраного препарату, суворо дотримуючись дозування, рекомендованого виробником. Залийте рідину в обприскувач.
Ретельно обробіть всю ділянку: обприскайте траву, дерева, чагарники, паркани і споруди на рівні до 1,5 від землі, пройдіться вздовж садових доріжок, приділіть увагу рослинам біля зони відпочинку, а також зросіть ділянку по периметру.
Після обробки зніміть із себе одяг і уважно огляньте тіло та волосся на наявність кліщів.
Як відлякувати кліщів з ділянки за допомогою рослин
Деякі рослини містять піретрин – природний інсектицид, який відлякує кліщів і комах. Наприклад, до таких культур належать перська, або кавказька, а також далматська ромашка. Речовина є в стеблах і листі, але в квітках її найбільше.
Висадіть ромашки по периметру ділянки, біля зон відпочинку та чагарників. Це не тільки захистить територію від кліщів, а й додасть декоративності.
Раніше ми писали: Сезон кліщів відкрито: як уберегти себе та домашніх тварин від укусів