• UA
  • RU
  • Сезон кліщів відкрито: як уберегти себе та домашніх тварин від укусів

    Щороку навесні із настанням тепла починається сезон кліщів, активність яких триватиме щонайменше до червня, а потім з серпня по жовтень.

    В Україні живе кілька видів іксодових кліщів небезпечних для людини. Деякі з них не мають ніякої прив’язки до лісу, тому їх легко можна зустріти навіть на коротко стриженому газоні. Всі вони є переносниками кількох видів борелій, бабезіозу, ерліхіозу, анаплазмозу і т. д. Ці хвороби не смертельні, але якість життя здатні суттєво зіпсувати

    Як уберегтися від кліщів

    • Подбайте про відповідне вбрання перед прогулянкою. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
    • Покривайте голову головним убором – кепкою, панамкою, косинкою – і закрийте шию.
    • Перед прогулянкою для захисту скористайтеся репелентом – спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
    • На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
    • Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.
    • Оглядайте себе та своїх близьких що дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа – молодий дуже маленький кліщ.
    • Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.
    • Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
    • Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів

    Коли кліщ чіпляється до одягу, то залишається нерухомим, аж доки людина не припинить активно рухатись. Саме тоді він починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, та навіть кількох днів.

    Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах / Фото: з мережі

    Які захворювання можуть викликати укуси кліща

    Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них:

    • Кліщовий вірусний енцефаліт;
    • Хвороба Лайма;
    • Гранулоцитарний анаплазмоз;
    • Моноцитарний ерліхіоз;
    • Крим-Конго геморагічна гарячка;
    • Геморагічна гарячка з нирковим синдромом;
    • Туляремія.

    Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

    Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави.

    Люди, в яких діагностували хворобу Лайма, два роки перебувають на диспансерному обліку. Вони щопівроку проходять обстеження у сімейного лікаря, а за потреби — лабораторно, аби виключити ускладнення внаслідок бореліозу / Фото: з мережі

    Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща

    • Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
    • Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках ("кліщосмик"). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати комаху з боку в бік, а тоді повільно викрутити нападника в будь-який зручний для вас бік.
    • Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі – без ривків!
    • Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
    • Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
    • Кліща не потрібно заливати олією або спиртом.

    Як уберегти домашнього улюбленця

    Кліщі найчастіше чіпляються до вух, шиї та хвоста. Тому власникам тварин варто в першу чергу оглядати ці зони тіла. Виявити їх легше під час купання тварини.

    Власникам темних та довгошерстих тварин варто бути особливо уважними під час вух, шиї та хвоста, оскільки побачити кліща буде важче. Натомість у тварин світлих кольорів та короткою шерстю це буде зробити простіше.

    У цілому засоби від кліщів діляться на кілька категорій.

    • засоби, які не володіють репелентною дією, тобто не відлякують паразитів, а знищують їх після прикріплення і початку харчування на тварині;
    • з репелентним ефектом, тобто вони відлякують кліщів. Їх використання може запобігти укусу, а значить, і зараження інфекціями, але не зменшує кількість кліщів в навколишньому середовищі (в тому числі і вдома). Нерідко в склад цих засобів входять рослинні екстракти та ефірні масла;
    • універсальні препарати: вони і відлякують паразитів, і вбивають їх. До складу таких засобів входять синтезовані речовини, які впливають на нервову систему кліщів.

    У магазинах пропонують різні варіанти захисту – спреї, шампуні, таблетки, краплі, які наносять на холку тварин, і спеціальні нашийники. Основна дія всіх цих препаратів починається через 5-7 днів, тому обробляти тварину необхідно заздалегідь. А для більшого захисту можна комбінувати препарати: краплі+нашийник або краплі+спрей. Саме таке поєднання буде надійним, оскільки при попаданні під дощ або після миття дія крапель слабшає.

    При укусі не варто панікувати, і рекомендовано звернутися до досвідченого ветеринара / Фото: з мережі

    Підпал та кліщі

    Є люди, які свято вірять, що весняні пали трави – найкращий спосіб позбутися кліщів. На тих ділянках, що систематично випалюються, кліщі нікуди не діваються. Вже через місяць після палів вони знову сидять на травинках з розпростертими обійманими в очікуванні своєї теплокровної жертви.

    Позбутися кліщів повністю палами не можливо з тої самої причини, чому не можна позбутися їх за допомогою акарицидів. Вогонь та хімія не знищують кладки яєць, німф, личинок які в момент обробки території знаходились в укритті (в тріщинках землі, під корою дерев, під грудочками, камінцями). Крім того, кліщі та їх німфи активно "подорожують" на птахах, собаках, мишах, котах, домашній худобі тощо. З першою пташкою чи звірушкою на згарище потрапить наїдяна кров’ю самка кліща і відкладе свої кілька тисяч яєць.

    Натомість у вогні гинуть всі природні вороги кліщів – туруни, різні види крупних мурах, паразитичні їздці, оси, стафіліни.

    Хижі комахи легко знаходять личинок кліщів навіть у найменшій щілинці. Проте з кожним палом їх кількість та видове різноманіття зменшується.

    До того ж за підпал вам може загрожувати кримінальна відповідальність / Фото: з мережі
    До того ж за підпал вам може загрожувати кримінальна відповідальність / Фото: з мережі

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити