• UA
  • RU
  • Якою могла бути площа біля "Прометея" в Кам’янському

    Оці диво-малюнки – не що інше, як ескізні пропозиції передзаводської площі Дніпровського металургійного комбінату, виконані в 1978 році. Опубліковано їх у книзі "Анатолий Ипполитович Сайковский", виданій у Кривому Розі в 2007 році й присвяченій творчості видного архітектора, автора низки містобудівних комплексів громадських та житлових споруд і монументальних пам’ятників.

    Постать архітектора Анатолія Сайковського (1934–2019) сама по собі цікава. Уродженець Кам’янського, він послідовно побував головним архітектором міст Рибінська, Новгорода та Кривого Рогу. Між Рибінськом і Новгородом працював у дніпропетровському Дніпроцивільпроекті, а між Новгородом і Кривим Рогом – був начальником відділу генплану Дніпродзержинської філії Київського науково-дослідного і проєктного інституту містобудування.

    Саме на цій посаді він брав участь у розробці проєкту нової площі біля ДМК, покликаної завершити єдиний містобудівний вузол із монументом "Прометей", комплексом професійного училища, будівлею Заводського райвиконкому. І можна вважати великою удачею те, що ці рисунки збереглися та стали набутком громадськості, на відміну від багатьох інших невтілених задумів місцевих архітекторів.

    Якою могла стати площа біля

    Завдяки їм ми можемо бачити, якого б вигляду набула площа в разі реалізації проєктних пропозицій Дніпродзержинської філії КиївНДПІмістобудування. Від нинішньої Соборної вулиці мав простягатися дугоподібний корпус (у ньому, зокрема, передбачалося розмістити заводську прохідну) із променями чотирьох висотних будівель, дві з яких гадалося використати під заводоуправління та поліклініку підприємства. На першому ескізі зображено ще більш оригінальну композицію – з трьома висотними об’ємами, що поєднані переходами, та двома розвиненими вхідними групами, оздобленими монументальними панно.

    Втім, із такими концепціями призаводської площі не погоджувалися фахівці дніпропетровського Діпромезу – інституту-проєктувальника металургійної промисловості, – які вважали, що більше території потрібно віддати транспорту. Місцеві ж архітектори пропонували передусім вирішити питання забудови.

    Металургійний завод у ті часи активно розвивався, розбудовувався та мав змогу виділяти великі кошти й на такі масштабні проєкти. Але конкретно ці пропозиції так і не знайшли свого втілення. Зрештою реалізувався, можна сказати, компромісний варіант. Протягом вісімдесятих років було сформовано площу, якою її застали вже більшість кам’янчан: будівля головної прохідної, інженерний корпус та медсанчастина ДМК, трамвайне кільце з "літаючою тарілкою"-диспетчерською і простора площа для автобусів численних міських маршрутів, а також заводська автостоянка. Тож вийшло справді не так ефектно з архітектурного погляду, проте значно зручніше для містян.

    Якою могла стати площа біля

    У 2019 році Кам’янська міська рада ухвалила рішення присвоїти призаводській площі ім’я Софії Шаповалової, яка разом із своєю донькою Марією Подолян під час Другої світової війни врятувала життя єврейці Марії Тишківській. З відповідною ініціативою виступив Український інститут вивчення Голокосту "Ткума" (місто Дніпро). У 1996 році Меморіал жертв Голокосту удостоїв Марію Подолян та Софію Шаповалову почесного звання "Праведник народів світу".

    Раніше ми повідомляли:

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram