• UA
  • RU
  • Хто такі військові капелани та яка їх роль на фронті

    З 2021 року військове капеланство є професією, яка офіційно існує в Україні. Військовий капелан не долучається до нарядів і не марширує, але повинен опанувати військову культуру і служити в конкретному підрозділі. Головне завдання капелана підтримувати дух військовослужбовців на полі бою і вдома, бути поруч, слухати, молитися, мотивувати і надихати на правильний шлях.

     Хто такий військовий капелан 

    Військові капелани – це представники духовенства, які закривають релігійні потреби бійців в армії та на фронті у воєнний час. Зазвичай, капелани контролюють моральний стан військовослужбовців, проводять богослужіння, налаштовують бійців перед боєм, підтримують армійців та їх цивільні сім’ї, освячують зброю та відспівують полеглих бійців.

    Крім цього, капелани офіційно прирівнюються до заступників командирів полку або батальйону. Як правило, вони мають особистого помічника та озброєного ад’ютанта, адже самі капелани не виконують бойових задач, які пов’язані зі знищенням ворога.

    Військові капелани на Марші захисників України у День Незалежності України. Київ, 24 серпня 2020 року / Фото: Іван Ніколаєв

    Вступити у лави ЗСУ на посаду капелана може представник релігійної організації, який є громадянином України та має мандат на право здійснення військово-капеланської діяльності.

    Яку роль виконує військовий капелан на війні

    Головне завдання капелана під час війни – бути поруч зі своїми побратимами, стабілізувати їхній бойовий дух і нагадувати їм, хто вони є і чому вони зараз тут. Міжнародна практика вимагає, щоб військові капелани (пастори) залишалися ними за будь-яких обставин..

    Військовий капелан із захисниками / Фото: Фото: Капелан Дмитро Поворотній

    Офіцери без зброї в руках виконують таку ж важливу місію, як і ті, хто йде безпосередньо в бій, адже з точки зору психології, людина на війні починає набагато більше вірити у Бога ніж у цивільному житті

    Військові капелани та зброя

    Навіть коли загрожує смертельна небезпека, капелани – неозброєні. Протягом кількох останніх років у суспільстві точилися гарячі дискусії щодо ухвалення закону, який би регламентував діяльність військових священників, чітко визначав їхній статус, права та обов’язки.

    “У листопаді 2021-го ухвалили Закон України “Про службу військового капеланства", який регулює відносини у сфері реалізації конституційного права на свободу світогляду та віросповідання військовослужбовців Збройних Сил України”.

    Обов’язковою вимогою для обіймання посади військового капелана є наявність вищої богословської освіти. Інформація про особу, що стала відома військовому капелану під час здійснення військової капеланської діяльності, є конфіденційною. Військовий капелан має право не відповідати на запитання щодо фактів і обставин, які стали йому відомі під час сповіді.

    Військове капеланство / Фото: censor.net

    Є також жінки-капелани в армії

    Легендарна волонтерка з Черкащини Лариса Когут – одна з них. Її включено до Асоціації професійних капеланів України. На Міжнародному конгресі капеланів, де побувала Лариса Когут, вона стала однією із 10 жінок-капеланів, що несуть служіння у військовій сфері – серед 150 делегатів конгресу.

    Обов’язки військового капелана Лариса Когут виконує з перших днів війни — це підтримання військових та їхніх родин, допомога пораненим, а також підтримання родин загиблих на війні Героїв. За її словами, у складі групи капеланів, що співпрацює з Міністерством оборони України, вона просто буде віддавати роботі на фронті значно більше часу, проводячи у зоні виконання завдань уже не дні, а тижні поспіль, підтримуючи наших хлопців і надихаючи їх на перемогу.

    Капеланка Лариса Когут / Фото: Суспільне. Черкаси

    “Якщо волонтерство, то місія – привезти допомогу, покрити потреби, особливо медикаменти, оптика, якщо капеланська, то це більш душпастирська робота”.

    Нині Лариса Когут мріє лише про перемогу. А ще, понад усе хоче, аби її онуки виросли у відбудованій країні і ніколи не знали, що таке війна.

    Капелани та московський патріархат

    Священослужителі московського патріархату більше не можуть бути військовими капеланами за наказом Президента України, що вступив у силу 2 квітня 2024 року, лише після двох років російсько-української війни.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити