Збитки в енергосистемі України – понад мільярд доларів: чи очікувати підвищення тарифів на світло
Тарифи на електроенергію можуть бути підвищені вже цього року через необхідність залучення значних коштів для відновлення енергетичних об’єктів після російських атак. Про це заявив Руслан Слободян, голова Державної інспекції енергетичного нагляду України в ефірах телемарафону "Єдині новини" та "Суспільне Новини".
Наразі ціна за кіловат складає 2,64 грн., Кабінет міністрів ухвалив рішення про продовження пільгової ціни на електроенергію для населення до кінця травня.
"Ймовірно, доведеться усе ж таки розглянути можливість залучення внутрішніх резервів – переглянути тариф на електроенергію. Нещодавно НБУ прогнозував поступове підвищення тарифу протягом наступних років. Оскільки потрібен дійсно великий фінансовий ресурс для відновлення об’єктів електроенергетики, перший етап такого підвищення, можливо, доцільно зробити вже цьогоріч", – пояснив Руслан Слободян.
Також, в ефірі КИЇВ24 директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко заявив, що влітку тариф на електроенергію в Україні може зрости до 3,50 грн. за кіловат. За його словами, тариф на електроенергію в Україні має бути близько 6 грн за кіловат. Але запровадження такого різкого збільшення тарифу здається нереальним.
Масштаби збитків
Збитків, яких завдано українській енергетиці, не зазнавала жодна енергосистема у світі. Знищено близько 80% теплової генерації – це високоманеврові потужності, які дозволяли здійснювати балансування навантаження в енергосистемі упродовж доби. Також істотно пошкоджено об’єкти гідрогенерації. В цілому ворог уразив понад 7 ГВт генеруючих потужностей, на відновлення яких потрібен досить тривалий час. За його словами, ступінь ушкодження енергооб’єктів різний. Тож енергетики працюють цілодобово, щоб оперативно відремонтувати обладнання, яке підлягає швидкому відновленню.
За попередніми розрахунками, за останні півтора місяця збитки перевищили 1 млрд доларів США. Перекрити їх лише за рахунок діючого на сьогодні тарифу на електроенергію та наявної на сьогодні міжнародної допомоги неможливо. Відтак триває пошук шляхів розв’язання цього питання.
"Нам потрібно терміново знайти фінансовий ресурс для відновлення енергетики. Тож наразі потрібна велика концентрація зусиль", – наголосив Голова.
За останню добу були атаковані об’єкти генерації та передачі електроенергії у Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано- Франківській, Вінницькій областях.
Ймовірність блекаутів
Коментуючи питання ймовірності блекаутів, Слободян зауважив, що про тотальний блекаут не йдеться.
"Але відключення, на жаль, можливі. Усе залежить від того, наскільки вдасться відновити пошкоджені енергооб’єкти до початку опалювального періоду", — зазначив він.