• UA
  • RU
  • Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку

    Занадто висока температура повітря влітку – це не тільки відчуття дискомфорту, але і певна загроза для здоров’я. Коли за вікном навіть +30, лікарі рекомендують утримуватися від наступних дій.

    Пити солодку газовану воду

    Холодильник із запітнілими банками солодких прохолодних напоїв просто вабить у спекотний день. Здається, що крижана шипучка відмінно вгамує спрагу і освіжить вас. Насправді це не так.

    Коли цукор надходить у кровотік, вода виходить із клітин організму, щоб відновити баланс у крові, а в печінці запускається виробництво гормону FGF21, який потім відправляється в гіпоталамус і викликає спрагу. А оскільки підсолоджувач із напоїв дуже швидко проникає в кров, уже через 5-10 хвилин ви знову захочете пити.

    У принципі, в цьому немає нічого страшного, крім ризику набрати зайві кілограми. Але ось коли ви перебуваєте в стані зневоднення, все стає набагато гірше.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: grad.ua

    Намагаючись відновити водний баланс солодкими напоями, ви тільки посилюєте брак рідини та завдаєте шкоди ниркам.

    Даремна газована вода з цукром і для відновлення балансу електролітів: у ній у 7,5 раза менше натрію і приблизно в стільки ж разів більше глюкози, ніж потрібно для захисту від гіпонатріємії. Тому сміливо проходьте повз яскраві баночки з газованою водою і обирайте воду або спортивні напої.

    Зберігати воду в пластикових пляшках

    Пластикові пляшки робляться з поліетилентерефталату (ПЕТ) або полікарбонату. Під час нагрівання обидва матеріали виділяють шкідливий для здоров’я бісфенол А, а ПЕТ – ще й сурму. Перша речовина чинить подібну до естрогенів дію і може порушувати гормональний баланс в організмі, друга вважається токсичним мікроелементом і потенційним канцерогеном.

    Однак не бійтеся зберігати воду в пластику за кімнатної температури, навіть якщо у вас вдома спекотно. Щоб він почав виділяти шкідливі речовини у великій кількості, потрібні справді високі температури. Наприклад, як у закритій машині, гаражі або на сонці в особливо спекотний день. У таких умовах воду краще перелити в скляну або металеву пляшку або просто прибрати в більш прохолодне місце.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: Imago/imagebroker

    Зберігати добавки та вітаміни на кухні або у ванній

    У статті The New York Times доцент школи фармації Вашингтонського університету Скай МакКеннон розповідає, що спека може зіпсувати лікарські препарати.

    Під час зберігання в умовах високої температури стає небезпечним аспірин, розшаровується гідрокортизоновий крем, втрачають свою дію препарати, що містять гормони, – наприклад, оральні контрацептиви та ліки для щитоподібної залози.

    МакКеннон радить приділяти особливу увагу зберіганню інсуліну, антикоагулянтів і протисудомних препаратів, оскільки навіть невелика зміна в дозі їхніх діючих речовин може мати серйозні наслідки для здоров’я.

    Якщо висока не тільки температура, а й вологість, можуть зіпсуватися добавки з вітаміном С і деякими формами вітаміну B. Такі БАДи не зашкодять вам, але й користі від них не буде.

    ВООЗ радить зберігати ліки за температури нижче 25 °С, а якщо в приміщенні тепліше, покласти їх у холодильник.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: з мережі

    Залишати швидкопсувні продукти на столі

    Температура від +5 до +60 °С вважається небезпечною зоною для швидкопсувних продуктів: м’яса, риби, яєць. Якщо в їжі були бактерії, за 20 хвилин їхня популяція збільшиться вдвічі.

    За звичайної кімнатної температури не радять залишати такі продукти поза холодильником довше ніж на дві години. Але коли стовпчик термометра піднімається до +32 °С, безпечний час скорочується до 60 хвилин.

    Щоб не заробити харчовий розлад, не залишайте їжу на столі – одразу прибирайте недоїдене в холодильник або викидайте.

    Також не розморожуйте продукти на відкритому повітрі – застосовуйте відповідний режим мікрохвильовки або заздалегідь перекладайте з морозилки в холодильник.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: з мережі

    Використовувати вентилятор, якщо дуже спекотно

    Вентилятори не охолоджують повітря, а лише переміщують його, створюючи вітерець. Найчастіше це приносить полегшення і допомагає поту випаровуватися, але так відбувається не завжди.

    Якщо температура повітря підніметься вище за +35 °С, вентилятор буде обдувати тіло гарячим повітрям, що може збільшити приріст тепла і довести вас до теплового стомлення. Тож, якщо в кімнаті дійсно спекотно, не сподівайтеся на цей гаджет – краще пошукайте приміщення з кондиціонером.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: з мережі

    Пити алкоголь

    Спиртне знижує вироблення вазопресину – гормону, який затримує воду в організмі, обмежуючи виробництво сечі в нирках. Скорочуючи кількість цього гормону, алкоголь викликає діуретичний ефект, тож ви частіше бігаєте в туалет.

    Разом із посиленим потовиділенням через спекотну погоду це збільшує ризик заробити зневоднення і тепловий удар.

    Якщо ви не можете відмовитися від алкоголю, пийте більше води і закушуйте. Наприклад, можете чергувати з нею спиртне в процесі застілля – так ви менше захмелієте і знизите ризик зневоднення.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: з мережі

    Не висипатися

    Нестача сну порушує терморегуляцію: тіло виділяє менше поту і не так ефективно охолоджує себе, як якби ви виспалися. Це збільшує ризик перегріву, особливо якщо ви вирушаєте на тренування.

    Крім того, безсонна ніч знижує вашу здатність переносити спеку: ви почуваєтеся набагато гірше, ніж якби відпочили достатньо. Тому намагайтеся спати по 7-8 годин, особливо якщо наступного дня плануєте фізичну активність.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото: aif

    Продовжувати тренування після м’язових спазмів

    Заняття спортом на спеці можуть викликати теплові судоми – болісні м’язові скорочення. Найімовірніше, вони змусять вас зупинитися, розім’яти зведену ногу або руку і відпочити в тіні. Але після того як спазм мине, ви можете спробувати продовжити тренування. Не варто цього робити!

    Теплові судоми лише перший симптом перегріву, який може перерости в теплове стомлення і тепловий удар.

    Це серйозні стани, за яких температура тіла зростає до 40 °С, з’являються нудота і блювота, запаморочення і головний біль, сплутаність свідомості.

    Тому в разі виникнення судом навіть не думайте займатися в цей день. Випийте води або зробіть кілька ковтків ізотоніка, підіть у прохолодне приміщення і розтягніть спазмовану групу м’язів.

    Допоможемо організму: чого краще не робити у спеку / Фото:@mvdheuvel

    Бережіть себе!

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити