До Міжнародного дня грамотності питали кам’янчан "Як правильно сказати українською…?"

08 Вересня, 2024 |

Міжнародний день грамотності відзначається щорічно 8 вересня. Це свято було засноване ЮНЕСКО ще в 1966 році з метою привернення уваги до проблеми неграмотності, яка досі залишається актуальною в багатьох частинах світу.

Тому у новому випуску "Народна мова" будемо дізнаватися як правильно говорити українською.

Як правильно сказати українською? / Фото : МІС ТБ

Першим питанням нашого випуску було "Як правильно сказати українською "добрий день" чи "доброго дня" ?" і  відповіді між містянами розділилися.

"Добрий день" — це традиційне привітання, яке вживається при зустрічі. Його коротка форма часто вживана в українській літературі "добридень", тоді як казати "доброго дня" — є не коректним при зустрічі. Тож запам’ятаймо правильно українською казати — "добрий день", "добрий вечір" але "доброго ранку", через усталену мовну традицію та специфіку української мови.

Наступне питання звучало так: "Як правильно сказати українською "відмінити рішення" чи "скасувати рішення"?", тут всі опитуванні відповіли одностайно: "скасувати" і це правильна відповідь.

Як правильно сказати українською? / Фото : МІС ТБ

Бо фраза "відмінити рішення" є калькою з російської мови і в українській вважається граматично некоректною. А слово "скасувати" вживається для позначення дії, коли якесь рішення або постанову роблять недійсним.

Ще одним питанням було таке " Як би ви запитали у перехожого про час "котра година/яка година/скільки годин?"

Як правильно сказати українською? / Фото : МІС ТБ

Найбільш природні та поширені варіанти запитання про час українською: "Котра година?" та "Скільки зараз часу?", а от варіант "Скільки годин?" не є правильним у цьому контексті.

Більше про це в нашому випуску "Народна мова"

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити