Як працюватимуть банки України в умовах тривалого блекауту?
Як банки забезпечуватимуть роботу відділень в умовах довгострокових відключень електроенергії та чи готова банківська система загалом до тривалого блекауту, розповів в ефірі "Українського радіо" Олексій Шабан, заступник Голови Національного банку України.
"Ми оцінюємо готовність банківської системи до можливого блекауту доволі високо. І ця впевненість ґрунтується на тому, що від початку війни у 2014-му ми змінили та посилили наші регуляції, зокрема щодо обов’язкової наявності резервних центрів обробки даних та каналів зв’язку, здійснення інкасації готівки в умовах підвищеного попиту на готівку тощо.
З початку повномасштабного вторгнення банки відпрацювали це на практиці. Тобто ми вже маємо не просто регуляції, а досвід, як швидко перебудовувати роботу всієї банківської системи у різних обставинах", – зазначив Олексій Шабан.
Наразі Нацбанк ініціював проєкт, який дасть змогу і надалі забезпечувати працюючу банківську систему навіть за умов тривалого блекауту, – це створення об’єднаної мережі банків Power Banking. Сьогодні до неї приєдналося вже 800 чергових відділень різних банків. Чергові відділення забезпечуються усім необхідним обладнанням та каналами зв’язку для безперервної роботи за відсутності електрики, а також додатковим персоналом, касовою технікою, банкоматами, готівкою.
Відповідно до нових вимог НБУ, в кожного банку не менше 35% відділень мають працювати безперервно та автономно. Дізнатися інформацію про чергові відділення у місті можна на сайті Національного банку України або ж безпосередньо в банків.
Ще одна важлива ініціатива – це так званий "банкоматний національний роумінг". Його ідея полягає в тому, що банки встановлюють єдині розширені ліміти та скасовують додаткові комісії на зняття готівки власниками карток інших банків у власних банкоматах. Ліміт може бути 10–20 тисяч гривень.
Наразі Національний банк отримав від понад 10 банків – власників банкоматних мереж інформацію про скасування тарифів для власників карток інших банків за видачу коштів у своїх банкоматах.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram