До Дніпра приїхала незвичайна лялькова карта України
Мапа України, яку стережуть ляльки-мотанки, на деякий час завітала до Дніпра. Над нею працювали 58 майстринь. Кількість ляльок-мотанок, що уособлюють регіони, – 70.
Є мотанки тадиційні – як-то Дніпряночка чи Волинянки, вбрані в національні строї. А є такі, з гумором – ляльки-бійці, лялька з “коктейлем Молотова”, лялька – “конотопська відьма-захисниця”.
Деякі з них робили з клаптиків військової форми, з обрізків маскувальних сіток, одну вишивали в бомбосховищі, під атаками. Ніж в серце – лялька, що символізує окуповану Луганщину, чорно-червона, зі свічкою в руках.
Навні не тільки ляльки жіночого року, як ми звикли, є й багато ляльок-хлопців – і содати, і козаки. А крім того, над областями літають мотанки-янголи, які охороняють наші регіони та присутні мотанки-конячки та корови, що оберігають наші українські врожаї.
Подивитися на мапу можна буде до 17 березня в обласній бібліотеці для дітей (вул. Єфремова, 9).
Невеличкий екскурс. Історія ляльок-мотанок
Назва "лялька-мотанка" походить від слова "мотати", тобто виготовляти з тканини вузликову ляльку, не використовуючи голку та ножиці. Мотанка — символ добробуту, добра й надії. Виконувала функцію оберегу людської долі, а долю не можна колоти й різати.
Для виготовлення мотанки використовували старий одяг членів родини. Створювали таку ляльку лише з щирими почуттями, тому вважали, що вона має потужну енергетику й оберігає оселю й кожного її мешканця.
Мотанки відрізняються від звичайних ляльок "пустим" обличчям. Наші предки вірили, що саме через обличчя до ляльки можна прив’язати душу людини або зурочити когось недобрим оком. На деяких мотанках замість обличчя викладали різнокольоровими нитками хрест — символ Сонця. Горизонтальні лінії означали жіноче начало, а вертикальні — чоловіче.
Мотанки робили жінки, використовуючи місячний календар. На повний Місяць ляльку мотали з метою захисту; на спадний — від хвороб і невдач; у фазі росту — для досягнення гарного результату в будь-яких справах.