• UA
  • RU
  • Як зацікавити дітей до здорового способу життя: поради для батьків

    Здоровий спосіб життя, про який кожен і кожна з нас чули принаймні раз, формується з дотримання низки корисних звичок. Проте ці звички дуже непросто зробити щоденною рутиною. Водночас погані звички міцно вкорінюються, і розлучатися з ними вкрай непросто. Та всі масштабні зміни в житті починаються з маленьких кроків. І саме маленькі здорові трансформації у вашому розпорядку дня дозволять згодом прийти до сформованих корисних звичок.

    Найкраща стратегія – власний приклад.

    Частіше вибирайтеся на активне сімейне дозвілля

    Прогулянки, поїздки до озера чи річки, веломарафони, туристичні походи – варіантів весело і корисно проводити час подалі від дивана та гаджетів маса. Тут варто відштовхуватися від віку дитини. Наприклад, навчити її плавати або кататися на триколісному велосипеді вийде вже в юному віці. Підлітку можна запропонувати разом грати в баскетбол у дворі, кататися на роликах або ходити на спортмайданчик. Спробуйте різні види активності, щоб дитина могла вибрати ту, яка їй подобається. Що більше задоволення вона отримуватиме від занять, то вищою буде ймовірність, що спортивний спосіб життя стане нормою і в дорослому віці.

    До слова, якщо плануєте зробити регулярні тренування частиною життя всіх членів сім’ї, заздалегідь проконсультуйтеся з лікарем. Він підкаже, як підібрати фізичне навантаження залежно від стану організму. Наприклад, за надмірної ваги або проблем із суглобами деякі фахівці рекомендують обирати плавання, а не біг. Якщо хочете відправити дитину до спортивної секції, враховуйте не тільки її фізичні дані, а й характер. Припустимо, товариському школяреві можуть підійти командні види спорту, а сором’язливому – індивідуальні.

    Спільне вивчення природи завжди піде на користь. Фото: з мережі

    Слідкуйте не тільки за дитячим режимом дня, а й за своїм

    Якщо дитина регулярно бачить, як батьки жертвують сном заради роботи або серіалу, про формування здорової звички говорити складно. Школяру в початкових класах потрібно спати 10-10,5 години, випускнику вистачить 8-9. Домовтеся обмежити ввечері галасливі ігри, перегляд мультфільмів і спілкування в соцмережах – такі заняття можуть перезбудити дитину, і їй буде складніше заснути. Щоб дотримуватися правил було легше, їх можна встановити для всієї родини. Наприклад, домовитися, що і дорослі теж відкладатимуть гаджети вбік за кілька годин до сну.

    Важливо чергувати періоди навчання і відпочинку, не перевантажуючи дитину.

    Для прогулянок і рухливих ігор бажано відвести:

    • 3-3,5 години для учнів молодших класів;
    • 2,5 години для старшокласників.

    Уміння чергувати навантаження стане в пригоді дитині в майбутньому. Наприклад, не засиджуватися над робочими завданнями до ночі, відмовившись від відпочинку, допомагає навичка вчасно зосередитися, відклавши розваги.

    Цікава книжка перед сном – ідеальний варіант налаштуватися на здоровий сон. Фото: з мережі

    Вдома намагайтеся харчуватися правильно

    Сімейні походи в піцерію або кіновечори зі снеками скасовувати не обов’язково. Головне – зробити базове меню здоровішим. Річ у тім, що харчові вподобання – це теж свого роду звичка. Якщо дитина з дитинства почне харчуватися правильно, їй буде простіше складати свій раціон із корисних продуктів у дорослому віці.

    Людині необхідні білки, жири та вуглеводи. Щоб зрозуміти їхнє оптимальне щоденне співвідношення, уявіть звичайну тарілку. Одну її половину мають займати овочі та фрукти, а другу – порівну ділити білкові та цільнозернові продукти.

    Важлива не тільки кількість, а й якість макронутрієнтів. Наприклад, корисними вуглеводами вважаються макарони з твердих сортів пшениці, крупи, цільнозерновий хліб. Багато білка в пісній яловичині, птиці, яйцях, молочних продуктах, рибі, квасолі, горосі, сочевиці. А корисного жиру достатньо в морепродуктах, рослинних оліях і горіхах. Зверніть увагу на спосіб приготування: краще варити й запікати страви, а не смажити.

    Цукор варто обмежити. Але не виключайте “шкідливе” солодке повністю: заборона може тільки посилити інтерес. Краще поясніть, чому цукерки, торти та шоколадки не можна їсти у великих кількостях. Наприклад, у дітей, які регулярно п’ють солодкі напої, частіше зустрічається надмірна вага.

    Приготувати разом їжу – гарна ідея. Непогано було б ще прибрати після обіду посуд разом. Фото: з мережі

    Не давайте дітям приводу сумніватися, що сигарети й алкоголь небезпечні

    Дитина може зробити першу затяжку або ковток спиртного ще в школі. Імовірність, що це станеться, нижча, якщо з раннього віку розмовляти з нею про шкоду таких речовин. Наводьте життєві приклади, як залежність впливає на людину: історія знаменитого музиканта, чию кар’єру згубив алкоголь, діє краще за суху статистику. Підготуйте дитину до того, що деякі однолітки можуть тиснути, щоб вона спробувала випити чи покурити, але вона має право сказати “ні”.

    Однак дітям буде складно повірити, що батьки щирі, якщо хтось із них регулярно димить на балконі або наливає келишок “після важкого дня”. Тому дорослим варто відмовитися від шкідливих звичок. Це важливо не тільки для того, щоб подавати гарний приклад: куріння матері або батька збільшує ризик респіраторних захворювань у дітей.

    Коли діти вже сплять, сміливо влаштуйте собі романтичну вечерю. Фото: з мережі

    Відкрито обговорюйте питання здоров’я

    Пояснюйте дитині, як влаштований її організм. Наприклад, у віці 3 років дітей можна знайомити з назвами різних частин тіла – від очей і носа до стоп. Постарайтеся не соромитися і не уникати відповідей на запитання, інакше дитина відчує, що від неї приховують щось цікаве.

    За можливості обговорюйте і своє самопочуття. Наприклад, якщо в когось у сім’ї застуда, можна розповісти, що її викликають віруси. Зазвичай під час лікування хвороба відступає через кілька днів, але якщо ігнорувати симптоми, ситуація може погіршитися. До слова, дорослим також важливо не переносити хворобу на ногах. Якщо школяр бачитиме, що батьки продовжують працювати навіть із температурою та кашлем, то може вирішити, що така поведінка – це нормально.

    Дайте зрозуміти дитині, що за поганого самопочуття вона має не терпіти, а розповісти, що трапилося. Турботливим батькам важливо не відмахуватися від проблем. Навіть якщо дитина просто не хоче йти до школи і вигадала симптоми, у такої поведінки можуть бути причини – наприклад, конфлікт з однокласниками.

    Спілкування – невід’ємний пазл у побудові здорових сімейних відносин. Фото: з мережі

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити