На Дніпропетровщині представили виставку документів про "торгзіни" часів Голодомору

В архіві Дніпропетровщини відкрили виставку, присвячену "торгзінам". Це мережа крамниць, де в роки Голодомору продавали харчі. Втім, не за карбованці, а за іноземну валюту або дорогоцінні метали. В експозиції – оригінали документів.

"На виставці показані 29 архівних справ, які розповідають про історію "торгзінів" у нашій області. На жаль, у нас збереглося замало документів, аби більш детально відтворити події тих часів. Проте тим вони і унікальні. Завдяки навіть цьому матеріалу вдалося дослідити факти. І скласти цілісну картину", – розповів історик Олександр Сухомлин.

"Торгзіни" від початку створювалися для торгівлі з іноземцями, аби валюта йшла до держбюджету Радянського Союзу. За неї, зокрема, купували закордонне обладнання для військових заводів та важкої промисловості.

"Це були 1932-1933 роки. Починався продуктовий штучний дефіцит, потім – Голодомор. Коли люди побачили, що в "торгзінах" є все, попросили, аби їх відкрили для звичайного населення. Після цього іноземці перестали туди ходити через черги. Поповнення валютного фонду впало. Тоді влада вирішила продавати товари за дорогоцінні метали. Люди несли останнє – обручки, сережки, дукачики. Здирали навіть срібло з ікон. Все для того, аби придбати хоча б борошно", – розповів Олександр Сухомлин.

Серед перших відвідувачів виставки – студенти історичного факультету.

"Ми вже це вивчали на лекціях. Проте було дуже цікаво подивитися на оригінали документів і послухати дослідження. І зробити висновки, що це не можна замовчувати. Маємо на весь світ розповідати про злочини проти українського народу. Про штучний голод та геноцид, який приніс на наші землі мільйони смертей", – каже студентка Анастасія.

Відвідати експозицію можна з 10:00 до 13:00 за попереднім записом. Триватиме вона до 20 лютого. Деталі – на сайті.
За інформацією Дніпропетровської обласної військової адміністрації