• UA
  • RU
  • 70 років тому в центрі Кам’янського-Дніпродзержинська проходила залізниця

    Жваве перехрестя вулиць Медичної та Сачка. Два коледжі, податкова, центр зайнятості. І вже небагато хто згадає, що на початку 50-х років тут проходила справжнісінька залізнична колія.

    Збудували її як відгалуження довоєнної вітки, яка йшла по вулиці Комунарній (Манаєнкова) та вела від станції Тритузної до складу будівельних матеріалів, що був на місці нинішньої дитячої лікарні. Саме по цій вітці в 30-ті роки перевозилися матеріали для спорудження будинків по Комунарній та у верхній частині вулиці Сировця – сучасного проспекту Тараса Шевченка.

    Перед самим складом будматеріалів продовження цієї колії повертало на схід. Минувши швейну фабрику, вітка перетинала нинішню вулицю Спортивну* та йшла по Спортивному проїзду, що за Будинком дитини. Далі, перетнувши Москворецьку вулицю, залізниця проходила по території тоді ще не існуючої пожежної частини №7 та далі через двір житлового будинку на Медичній, 4. Тут вона завертала на Медичну, перетинала вулицю Жилу (згодом – Сачка) та закінчувалася тупиком біля теперішнього будинку по Медичній, 11.

    Для чого ж була прокладена така залізнична вітка? Саме в цей час на вулиці Медичній за проєктом подружжя архітекторів Брусових будувався величезний гуртожиток вагонобудівного заводу, названий Будинком молоді (нині в ньому міститься податкова служба). Першу чергу будови здали в експлуатацію на початку 1951 року. Матеріали для цього масштабного будівництва доправлялись якраз по вітці. Імовірно, вона могла використовуватись і для спорудження інших будинків по ходу свого прямування та довкола.

    Після виконання цієї функції колію було розібрано. Проте вона встигла відмітитися на тогочасних планах міста і, звісно, в пам’яті старожилів району.

    * Проїжджої частини по вулиці Спортивній між проспектами Шевченка та Аношкіна тоді ще не існувало, але трохи вище проходила вулиця Планерна. Вона перпендикулярно відходила від вулиці Сировця навпроти будинків № 28 і 30, ішла півтора кілометра абсолютно прямою лінією та завершувалася біля Кам’янської залізничної вітки поблизу могили невідомого солдата. По вулиці Планерній, 33 значилась школа № 19 (нині – № 31), збудована в 1935 році.
    P. S. Найімовірніше, ця колія до Медичної вулиці – теж довоєнна: вона, хоч і невиразно, простежується на фото з німецької аерозйомки 1941 року.

    Читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram