Історія Кам’янського в фотографіях: магазин "Ювілейний"
75 років тому в центрі Кам’янського-Дніпродзержинська виріс перший будинок майбутнього ансамблю Транспортної площі (згодом – площа Леніна, нині майдан Героїв). Він же став одним із перших великих повоєнних будинків у місті.
"Убран строительный мусор в этом новом квартале Днепродзержинска, на улице Сыровца. Сотни рабочих семей получили здесь отличные квартиры. В прошлом году завод на 70 процентов перевыполнил план жилищного строительства". Фото Семена Фрідлянда з журналу "Огонек" № 18 за 1950 рік
Цей будинок на розі тодішніх вулиць Сировця і Нової Запорізької був запроєктований тут іще до війни архітектором Григорієм Ісайовичем Лебединським з харківського Діпроміста, майбутнім співавтором будівлі радянського посольства в Берліні. А кільком поколінням городян будинок пам’ятний як "Ювілейний" – саме так багато років звався наріжний магазин промтоварів відділу робітничого постачання металургійного заводу.
Коли ж і чому "Ювілейний" дістав свою назву? Відповідь на це запитання нещодавно знайшов журналіст і краєзнавець Віктор Куленко в газеті "Знамя Дзержинки" від 11 березня 1964 року. Виявляється, таке ім’я магазинові дали в честь 75-річчя з дня пуску першої доменної печі на Дніпровському металургійному заводі. Нагадаємо, ця знаменна подія відбулася 17 лютого (за новим стилем – 1 березня) 1889 року.
"Открылся после капитального ремонта магазин № 19 готовой одежды и галантерейных товаров. Он назван "Юбилейный" в честь исполнившегося 75-летия со дня пуска первой домны на нашем заводе. Просторное, покрашенное в светлые тона помещение оформлено в современном стиле", – сповіщала заводська газета.
Як свідчать документи, принаймні у 70-ті роки вивіска крамниці була українською мовою – "Ювілейний".
А оцей знімок (його фрагмент вміщено й на початку допису) зроблено в 1989 році. На той час україномовна вивіска "Ювілейний" уже змінилася російськомовною. Пригадується, що інтер’єр магазину тоді прикрашали карбовані мідні панно на різьблених дерев’яних основах: герб Дніпродзержинська і орден Трудового Червоного Прапора, яким місто було нагороджено в 1970 році. А з боку вулиці Сировця, нинішього проспекту Тараса Шевченка, у будинку містилися перукарня "Красуня" (як і зараз) та – далі по вулиці – міське довідкове бюро.
Багато що змінилося з плином часу, але цей поважний і монументальний будинок залишається важливим містобудівним акцентом центральної частини Кам’янського. А назва "Ювілейний", як і раніше, у розмовах містян не потребує зайвих уточнень.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram