• UA
  • RU
  • Історичний ювілей: 105 років тому Кам’янське стало містом

    16 Червня, 2022

    Рівно 105 років тому, 16 червня (за старим стилем – 3 червня) 1917 року, постановою Тимчасового уряду село Кам’янське було зведено у ранг міста.

    Нагадаємо, своїм народженням та розвитком місто завдячує Дніпровському металургійному заводу, а він, у свою чергу, – Катерининській (Криворізькій) залізниці, яка у 1884 році поєднала вугільний Донбас із рудним Кривбасом та дала імпульс для стрімкого розвитку металургійної промисловості у Придніпров’ї. У складі залізниці було побудовано й Кам’янську вітку від станції Запоріжжя (за радянських часів – Баглій) до шпалопросочувального заводу на березі Дніпра, при станції Тритузній.

    Саме ці місця в 1887 році обрало для будівництва свого заводу новостворене завдяки іноземному капіталу Південноруське Дніпровське металургійне товариство. Ще через два роки, у 1889-му, завод розпочав роботу, а напередодні Першої світової війни він вже став найпотужнішим металургійним підприємством держави. Тож Кам’янське – давнє козацьке село, перша згадка про яке належить до 1750 року – в 1913 році мало вже 40 тисяч населення, а в 1917 – 60 тисяч. У цьому ж році воно нарешті отримало статус міста.

    Відповідно до постанови Тимчасового уряду «О преобразовании 41 сельского поселения в города, с введением в них Городового Положения», землі в межах утворюваних міст повинні були залишатися повною власністю осіб і установ, які раніше набули такі права на законній підставі; особи сільського стану, які проживають у цих містах та не побажали зарахуватися до міських станів, мали зберегти всі права, якими вони користувалися до перетворень селищ у міста.

    Кількість гласних, які підлягали обранню до Міської Думи Кам’янського, було визначено у 55 осіб. Також постановою передбачалося скласти проєкти окружних меж і затвердити їх у порядку, встановленому межовими законами; піддати всебічному обговоренню питання про земельний устрій і т. ін.

    Планам цим, ухваленим за непевних часів, у вирі революційних подій, в умовах краху тодішнього ладу й напередодні кривавої громадянської війни, вже не судилося реалізуватись. За радянської влади міський ранг Кам’янського було підтверджено в 1923 році зі створенням міськради.

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити