• UA
  • RU
  • Кам’янське дев’яносто років тому на архівних знімках

    07 Квітня, 2023

    Колись ці знімки належали до Всеукраїнського центрального кінофотоархіву, що під час Другої світової війни лишився в окупованому нацистами Києві. Восени 1943 року, коли до столиці вже наближалися радянські війська, гітлерівці вивезли архівні матеріали, які згодом були розпорошені та частково втрачені. Лише за часів незалежності завдяки пошуковій роботі українських архівістів групу фотодокументів було повернуто Федеральним архівом Німеччини. Нині ці матеріали увійшли до фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву.

    Оці декілька світлин, віднайдені в архіві краєзнавцем Дмитром Кубановим, датовано першою половиною 1930-х років. Зафіксовано на них нову житлову забудову Дніпровського металургійного заводу в Кам’янському.

    На першу фотографію, найімовірніше, потрапив колишній будинок № 18 на сучасній Соборній, а тодішній Кооперативній вулиці (ще раніше – Конторська, а пізніше – Кірова). Стояв він по лінії вулиці на теперішній площі Ясюковича – якраз там, де нині велика автостоянка перед заводоуправлінням. За новітніх часів будинок відселили як такий, що розташовувався у санітарній зоні підприємства, та знесли у вісімдесяті роки за допомогою вибухівки.

    На решті знімків бачимо забудову проспекту Тараса Шевченка (тодішня вулиця Сировця) вище від нинішньої вулиці Спортивної – хто знає, той впізнає. У цьому ось будинку, окрім традиційної шлакової цегли, є вставки литого шлакобетону – із торцової стіни ще не зняли опалубку. А правіше від будинку мріють далекі вежі Свято-Миколаївської церкви, перетвореної тоді на музей революції:

    Кам’янське дев’яносто років тому на архівних знімках

    На першому плані наступної фотографії – розпочате будівництво закладу, відомого містянам як Будинок дитини (у 2022 році, після початку великої війни, його вихованців та персонал евакуйовано до Швейцарії). Зліва в куточку знімка привертає увагу фрагмент залізничної вітки – прокладена від станції Тритузної по вулицях Комунарній (Манаєнкова) та Спортивному проїзду, вона слугувала для підвезення матеріалів, з яких споруджувалися тутешні будинки. Між цією віткою та будівництвом дитячого закладу влаштовано легку вузькоколійку, теж використовувану будівельниками. А у лівій частині фотографії вдалині, на фоні нових чотириповерхівок, видніються маленькі будиночки вулиці Планерної, про яку ми колись детально розповідали:

    Кам’янське дев’яносто років тому на архівних знімках

    А ось і ці чотириповерхівки зблизька. Скромна доріжка, по якій крокує мешканка, і є не що інше, як вулиця Сировця, майбутній проспект Тараса Шевченка. Парканчик же на передньому плані належить двоповерховій забудові, яка піднімається з парного боку проспекту від Спортивної до Комунарної-Манаєнкова. Ці двоповерхівки досить добре видно на попередньому знімку посередині кадра.

    Кам’янське дев’яносто років тому на архівних знімках

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити