• UA
  • RU
  • Коли і чому планували знести історичну частину Кам’янського

    Історичним ядром, з якого розбудувалося сучасне Кам’янське, стала Верхня колонія – зразково упорядкований район кінця ХІХ – початку ХХ століття, де мешкало керівництво, інженери та інші поважні люди металургійного заводу.

    Багатство простору, зелені, а головне, наявність необхідної інфраструктури – електромережі, водогону, каналізації – заохотило зводити тут і перші багатоквартирні будинки міста радянських часів. Тож протягом двадцятих-тридцятих років забудову Верхньої колонії суттєво ущільнили численні три-, а подекуди й чотириповерхові будинки. Старі, вже існуючі, теж нерідко надбудовувалися новими поверхами для збільшення корисної площі.

    "Верхня колонія, де раніш мешкали пани, заселена робітниками і службовцями. Багато будинків мають ванні кімнати, теплі кімнатні вбиральні то що. В кватирах робітників встановлено радіо-приймачі.

    – В цьому році, – хваляться робітники, – заводське та кооперативне будівництво дасть нам ще 26 великих будинків",

    – йшлося у нарисі Семена Дніпропетровського "Кам’янське – робітниче місто", опублікованому в журналі "Всесвіт" №16 від 15 квітня 1928 року та ілюстрованому знімками Констянтиновського, якими ми й супроводжуємо наш допис.

    Коли і чому планували знести історичну частину Кам’янського

    Так зі старими й новими будинками житлового, адміністративного, навчального та соціально-культурного призначення тут сформувалася центральна частина індустріального міста. Проте це становило й неабияку екологічну проблему: все більше давалося взнаки сусідство з величезним металургійним заводом, який дедалі розширювався і набирав потужності.

    У 1931 році колегія Народного комісаріату комунального господарства затвердила виконаний українським Діпромістом ескізний проєкт планування Кам’янського. Проєкт містив цікаву особливість: він передбачав поступову ліквідацію житлового фонду Верхньої колонії та перетворення цієї території на зелену захисну зону, яка б відділяла нові квартали міста від шкідливих промислових підприємств.

    Та зрозуміло, що ніхто з доброго дива не збирався зносити основну частину міста. Натомість тут продовжувалася забудова та реконструкція вже наявних будинків. Зважаючи на ці обставини, в 1934 році за підсумками перевірки діяльності Діпроміста особлива комісія визнала за необхідне переробити проєкт Кам’янського.

    Коли і чому планували знести історичну частину Кам’янського

    До відселення цього району повернулися лише через півстоліття – передусім завдяки лівобережжю, де в чудових екологічних умовах, вдалині від промислових підприємств, на спеціально намитих піщаних масивах зростало нове місто. Таким чином металургійний завод, що породив історичну частину Кам’янського, сам же призвів її до занепаду в межах своїх санітарних зон. А про зелену захисну територію вже і не йшлося.

    У 1992 році рішенням Дніпродзержинської міської ради район Верхньої колонії було визнано історичною зоною, яка становить культурну та архітектурну цінність. Втім, реально на його долі цей документ не позначився жодним чином.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити