Монументальний будинок у Кам’янському: тут мешкала еліта
85 років тому на проспекті Гімназичному, тодішньому Пеліна, з’явився один із найцікавіших будинків Кам’янського-Дніпродзержинська міжвоєнної доби.
Житловий будинок металургійного заводу, призначений для заводського керівництва та передовиків виробництва, був споруджений у 1937–1939 роках. Чотириповерховий, "L"-подібний у плані, виріс він на розі тихої вулиці Рози Люксембург, нинішньої Костьольної. У трьох його секціях вздовж проспекту розташувалися трикімнатні квартири, а в секції на Костьольній – двокімнатні.
Архітектурні особливості
Серед різноманітної забудови Гімназичного проспекту будинок № 18 вирізняється своєю монументальністю. І не дивно, адже саме в цей період у радянській архітектурі стали активно застосовуватися класичні форми та деталі. Перший поверх будинку набув вигляду потужного п’єдесталу. Обабіч суцільних – у три поверхи заввишки – вікон сходових клітин постали майстерно виконані пілястри коринфського ордера. Завершилися фасади розвиненим карнизом та парапетним огородженням.
Щоправда, не всі архітектурні деталі дійшли до наших часів. Первісно лоджії будинку мали не металеве поруччя, а стильні бетонні балюстради, стовпи ж їх були увінчані вазами простих форм. Очевидно, у другій половині двадцятого століття ці оздоби демонтували через їх аварійний стан.
Відомі мешканці
З огляду на "елітне" призначення будинок за свою історію був домівкою багатьох видатних господарських діячів – і не лише заводського та міського масштабу. Найвідомішим із його жильців став Володимир Щербицький, майбутній глава радянської України, який мешкав тут у першій половині п’ятдесятих, будучи парторгом заводу, а потім – першим секретарем міськкому.
"Перед войной был построен четырехэтажный красивый дом № 18. В нем, в основном, жили руководители Дзержинки. Жили также и послевоенный первый секретарь ГК КПУ Г. С. Павлов, впоследствии занимавший высокие посты в партийной иерархии СССР, В. А. Подзерко – парторг компартии на заводе, бывший потом председателем профсоюза металлургов страны и вице-президентом Всемирной Федерации профсоюзов, В. В. Щербицкий, в бытность руководителем парторганизации нашего города", – зазначав у книзі "Мой город" (2011) Ігор Вікторович Подзерко – ветеран-металург, краєзнавець та син згадуваного в оцій цитаті Віктора Андрійовича Подзерка.
Ну а згодом будинок запам’ятався багатьом кам’янчанам вареничною, яка була популярна серед містян, зокрема – студентів розташованого поруч індустріального інституту.
На жаль, історія не донесла до нас імена творців цієї визначної пам’ятки. Але цікаво, що розташування лоджій, оформлення четвертого поверху тут виглядають як цитати з відомого будинку авторства Олексія Сокола на сусідній Інститутській вулиці. Чи не він, архітектор Сокол, доклав рук і до цього проєкту?